Ζωντανός στη μάχη της πρόκρισης στους “16” του Basketball Champions League έμεινε ο ΠΑΟΚ, που νίκησε με 86-80 τη Νεπτούνας στη Λιθουανία, στη 10η αγωνιστική!

Δύο ημέρες έπειτα από τη μεγάλη νίκη επί του Άρη στο Πρωτάθλημα, η ομάδα του Κώστα Χαραλαμπίδη βρήκε τις δυνάμεις στο τέλος να γυρίσει από το -11 και να πετύχει την 4η νίκη του στη διοργάνωση.

Η Νεπτούνας προηγήθηκε με 75-64 με 6:47 για τη λήξη, 77-70 με 3:38 και 80-77, μετά το 0-7 σερί του ΠΑΟΚ που είχε ισοφαρίσει 77-77.

Το τρομερό μπλοκ του Σόρτερ, σε αιφνιδιασμό 3 Λιθουανών εναντίον ενός του ΠΑΟΚ, το τρίποντο του Μπράουν, τα ριμπάουντ του Νόουλς και το μυαλό του Γουίγκινς, χάρισαν στον ΠΑΟΚ τη νίκη στο τέλος, εκεί που έδειχνε να μένει από δυνάμεις.

Η εξέλιξη του αγώνα

Με τον Αντουέιν Γουίγκινς αλάνθαστο (11π. με 5/5) και τη συμβολή του Άνταμ Σμιθ που πέτυχε άλλους τόσους στο πρώτο ημίχρονο, ο ΠΑΟΚ είχε σταθερό προβάδισμα στο πρώτο εικοσάλεπτο. Κυρίαρχος στο επιθετικό ριμπάουντ (10 έναντι ενός των γηπεδούχων!) με καλά ποσοστά και συνολικά 50% στα σουτ, με 6/12 τρίποντα προηγήθηκε με 47-42.

Στις αρχές της τρίτης περιόδου, μάλιστα, έφτασε στο +10 με το καλάθι του Σαρικόπουλου που έκανε το 52-42, αλλά σύντομα έχασε τη διαφορά.

Προκειμένου να ξεκουράσει παίκτες του, έπειτα από την αναμέτρηση με τον Άρη, 48 ώρες νωρίτερα και να τους έχει πιο φρέσκους στο τέλος, ο Χαραλαμπίδης επέλεξε πιο κοντό σχήμα και με αρκετά παιδιά του πάγκου.

Ο ΠΑΟΚ έχασε 7 αμυντικά ριμπάουντ σε αυτό το δεκάλεπτο, κι επέτρεψε στη Νεπτούνας να επιστρέψει και να προηγηθεί με 64-60, αφού βρήκε και καλύτερο μακρινό σουτ (3/7 τριπ. στο Γ’) από ό,τι είχε σε όλο το πρώτο ημίχρονο (3/10).

Ο Γκαίλιους έκανε ζημά σε αυτό το δεκάλεπτο για τη Νεπτούνας, η οποία έφτασε στο +11 με 6:47 για το τέλος.

Τότε που άρχισε η ανατροπή του ΠΑΟΚ με κορυφαίο τον Γουίγκινς (13π.-9 ριμπ.), καθοριστικό τον Νόουλς (8-4 ριμπ.) και κλειδί στο τέλος τον Μπράουν (11π.) όταν πια κουράστηκε ο Άνταμ Σμιθ (18π.).

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 42-47, 64-60, 80-86

BCL: Σταθερά πρώτη στα power rankings η ΑΕΚ, πτώση για Περιστέρι, 26ος ο ΠΑΟΚ

BASKETBALL CHAMPIONS LEAGUE: ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 2019-20

BCL: ΟΙ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΕΣ