Έπαιξε με τη φωτιά η Γαλλία απέναντι στην Ουγγαρία το βράδυ της Κυριακής, αλλά νίκησε με 78-74 στον Β’ όμιλο του Eurobasket 2022, στην Κολωνία.

Αν και προηγήθηκε με 67-53 μετά από 30 λεπτά αγώνα, χαλάρωσε κι η Ουγγαρία ροκάνισε τη διαφορά για να φτάσει σε απόσταση ενός σουτ, στο 74-72 με ένα λεπτό για το τέλος.

Το σουτ το βρήκε η Ουγγαρία για τρεις πόντους με τον Βοϊβόντα στα 15 δεύτερα αλλά βρήκε στεφάνι κι έχασε την ευκαιρία να κάνει την έκπληξη, παίρνοτας την πρώτη της νίκη.

Η Γαλλία είχε στη συνέχεια 4/6 βολές και βελτώισε το ρεκόρ της σε 2-1 με το τελικό 78-74.

Ο Γκέρσον Γιαμπουσέλε πέτυχε 17 πόντους για την ομάδα του Βενσάν Κολέ, κι ο Ρούντι Γκομπέρ είχε 15 πόντους με 9 ριμπάουντ.

Για την Ουγγαρία ο Άνταμ Χάνγκα που είχε μειώσει στο 74-72 με τρίποντο, πέτυχε 18 πόντους και 10 είχε ο Μάικλ Χόπκινς.

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 42-39, 67-53, 78-74

EuroBasket 2022: Το πλήρες πρόγραμμα των αγώνων

EuroBasket 2022: Οι βαθμολογίες των ομίλων

ΕΡΤ: Το καθημερινό πρόγραμμα μεταδόσεων στο Eurobasket 2022