Εντυπωσιακός ο Κολοσσός Ρόδου, συνέτριψε με 84-61 τον Ηρακλή στη Ρόδο το Σάββατο για τη 14η αγωνιστική της Stoiximan Basket League!

Η ομάδα του Ηλία Καντζούρη συνήλθε από την ήττα από το Μεσολόγγι και με ένα υποδειγματικό δεύτερο ημίχρονο έδειξε να επιστρέφει στο δρόμο… της βελτίωσης!

Το επιμέρους σκορ του δευτέρου ημιχρόνου ήταν 51-33 για την ομάδα της Ρόδου!

Ο Ηρακλής είχε αρχίσει πολύ καλύτερα τον αγώνα, με κλειδί την άμυνά του προηγήθηκε με 7 πόντους, 16-9 πριν τελειώσει το δεκάλεπτο με +3, 16-13.

Ο Κολοσσός βρήκε ρυθμό στο δεύτερο δεκάλεπτο, ήδη Άρτις και Ξανθόπουλος είχαν πολύ σωστές επιλογές και “ξεκλείδωσαν” με τις δέκα ασίστ που έδωσα στο ημίχρονο την άμυνα του Ηρακλή.

Κι ήλθε ο Μιχάιλο Άντριτς να πετύχει 8 πόντους, στο 10-0 σερί της ομάδας του Ηλία Καντζούρη! Το 17-20, έγινε 27-20 σε δύο λεπτά και ο Κολοσσός πήρε τα ηνία του αγώνα.

Προηγήθηκε με 33-28 στο ημίχρονο και στην τρίτη περίοδο έφτασε στο διψήφιο αριθμό, 47-36 και το +15, 53-38 με το τρίποντο του Ζάρα στα 2:22 για τα 30:00!

Το ντέρμπι όμως… δεν ήλθε ποτέ στο δεύτερο μισό. Ο Κολοσσός ήταν εντυπωσιακός, κι έφτασε έως το +23, 59-36 πριν τελειώσει η τρίτη περίοδος με 60-41.

Δεν υπήρχε πλέον επιστροφή για τον Ηρακλή, που ήταν άστοχος και απείλησε στο δεύτερο μισό του αγώνα μόνο με τον Καββαδά (13π.), ενώ ο Χάνλαν (14π.) πρώτος σκόρερ του “γηραιού” πέτυχε μόλις 4 και ο Χάτσερ είχε 1/6 σουτ.

Ο Κερέμ Καντέρ είχε 23 πόντους και 11 ριμπάουντ για τους νικητές, ο Άντριτς τελείωσε με 18 πόντους, 14 είχε ο Άρτις (με 10 ασίστ!), ενώ με 9 ασίστ τελείωσε ο Ξανθόπουλος με τους γηπεδούχους να έχουν συνολικά 27!

Άλλους 13 πόντους πέτυχε ο Θοδωρής Ζάρας.

Τα δεκάλεπτα: 13-16, 33-28, 60-41, 84-61