Ένα χορταστικό παιχνίδι πρόσφεραν στους -τηλε-θεατές Ιωνικός και Μεσολόγγι στο κλειστό του Πλάτωνα το Σάββατο (06/02) όπου η ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου νίκησε με 100-85 εκείνη του Ντίνου Καλαμπάκου.

Οι γηπεδούχοι είχαν πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, καθώς ο Άνταμ Σμιθ πέτυχε 23, ο Νίκος Χουγκάζ 17, ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης 16, ο Βασίλης Τολιόπουλος 15 και ο Τζέρεμι Χόλογουελ 13.

Απέναντί τους, ο Τόντρικ Γκότσερ τελείωσε με 28 πόντους, μετά από 20 που πέτυχε στο πρώτο μέρος για το Μεσολόγγι, ενώ 15 είχε ο Γκριν και 12 ο Πουαριέ.

Ο Ιωνικός είχε την πρωτοπορία στο σκορ σε όλο το πρώτο μισό, με άξονα τους Σμιθ-Χόλογουελ (από 13π.) και τον Χουγκάζ.

Προηγήθηκε με 28-19 στο δεκάλεπτο και διατήρησε την απόσταση από τον αντίπαλό του.

Ο Τόντρικ Γκότσερ, έμοιαζε να παίζει… μόνος του τον Ιωνικό, για λογαριασμό του Μεσολογγίου.

Θυμίζοντας την εμφάνισή του στην Πυλαία με τον ΠΑΟΚ, ο Γκότσερ έφτασε τους 20 πόντους από το ημίχρονο κι η ομάδα του Ντίνου Καλαμπάκου δεν έχασε την επαφή της με τον Ιωνικό.

allstarbasket.grΤο Μεσολόγγι απείλησε ακόμα περισσότερο όταν μείωσε 68-65 στο τέλος της τρίτης περιόδου και διατήρησε την ίδια απόσταση, 3 πόντων, μέχρι το 76-73 στα 5:20 για τη λήξη.

Εκεί όμως οι γηπεδούχοι απάντησαν με 10-0 σερί σε διάστημα δύο λεπτών, προηγήθηκαν με 86-73 και η διαφορά παρέμεινε σε αυτά τα επίπεδα μέχρι τέλους.

Ήταν η πέμπτη φετινή νίκη του Ιωνικού σε 14 αγώνες, ενώ το Μεσολόγγι έχει ρεκόρ 4-10.

Τα δεκάλεπτα: 28-19, 51-44, 100-85