Ο Ολυμπιακός Β’ (6-1) γύρισε από το -13 και επικράτησε με 78-62 της Ελευθερούπολης (5-3)  σε εξ αναβολής αγώνα της 4ης αγωνιστικής της Α2 Ανδρών.

Ήταν αγώνας μεταξύ πρωτοπόρων της Α2, με τεράστια σημασία για τη συνέχεια.

Η Ελευθερούπολη είχε καλύτερο ρυθμό στα πρώτα 25 λεπτά του αγώνα στο ΣΕΦ.

Διατήρησε το προβάδισμα στο ημίχρονο (35-32) κι έφτασε στο +13, 50-37 μετά από πέντε λεπτά στην τρίτη περίοδο! Κι όλα αυτά, ενώ είχε χάσει τον Χάλαρη με τραυματισμό.

Μελισσαράτος και Παπαδιονυσίου, ώθησαν τον Ολυμπιακό στη μείωση του σκορ, κι έφτασε στον πόντο, 51-52 με τη λήξη του δεκαλέπτου.

Ο Διονύσης Σκουλίδας πέτυχε τρία καθοριστικά τρίποντα, μαζί με ένα του Απόλλωνα Τσόχλα κι η ομάδα του Δημήτρη Τσαλδάρη ξέφυγε στο σκορ. Είναι ενδεικτικό ότι έκανε 37-10 επιμέρους σκορ, μέχρι το 74-60, πριν τελειώσει ο αγώνας με 78-62.

Tα δεκάλεπτα: 18-19, 32-35, 51-52, 78-62

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β’ (Τσαλδάρης): Παπαδιονυσίου 17 (2), Κουρτίδης, Νικολαΐδης 15 (2), Κολοβέρος 5 (1),  Τσόχλας 9 (2), Σκουλίδας 12 (4), Κάδρας, Χρηστίδης 10, Οικονομόπουλος, Τσάμης, Μελισσαράτος 10.

ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗ (Παπαδόπουλος): Τσιλούλης 14 (1), Τσουμάνης 5, Ράπτης 14, Σταμπουλής 2, Ερμείδης 7 (1), Δημάκος 11, Χάλαρης 9 (1), Σιγκούνας, Νίκου.

Νωρίτερα την Τετάρτη (21/4) το Μαρούσι νίκησε με 99-78 τον Φίλιππο Βέροιας στον άλλον εξ αναβολής αγώνα της 4ης αγωνιστικής.