Με ένα εντυπωσιακό δεύτερο ημίχρονο το Μαρούσι (4-2) νίκησε τον Φίλιππο Βέροιας (1-5) με 99-78 στο κλειστό του Αγίου Θωμά.

Ήταν εξ αναβολής αγώνας για την 4η αγωνιστική της Α2, με τον Φίλιππο Βέροιας, να αντιστέκεται για ένα ημίχρονο το απόγευμα της Τετάρτης (21/04).

Δεν είχε όμως το βάθος να αντέξει στα 40 λεπτά, έχασε τα ριμπάουντ (15 επιθετικά το Μαρούσι – 13 αμυντικά ο Φίλιππος!).

Ο Γιάννης Γκαγκαλούδης με 29 πόντους, από 7/13 τρίποντα και 8 ασίστ κι ο Βασίλης Στασινός με 17 πόντους, 10 ασίστ, 8 ριμπάουντ, 5 κλεψίματα (!) οδήγησαν την ομάδα του Σκαραφίγκα στη νίκη, με επιμέρους σκορ 30-18 στην τρίτη περίοδο.

Χατζηδάκης (13π.) και Προίσκος είχαν διψήφιο αριθμό πόντων, με 13-11 αντίστοιχα.

Ο Φίλιππος μείωσε στο τέλος την έκταση της ήττας του.

Ο Ελευθεριάδης πέτυχε 20 πόντους και ο Σουτζόπουλος 14.

Τα δεκάλεπτα: 26-19, 47-46, 77-64, 99-78.

Μαρούσι (Σκαραφίγκας): Τσιότρας 8, Στασινός 17 (3), Παπαγιάννης 4, Σουρλής 3 (1), Προίσκος 11 (3), Κανέλλης 3 (1), Χατζηδάκης 13, Παπαγεωργόπουλος 4, Αρνόκουρος 5 (1), Δούκας, Κούλιος 2, Γκαγκαλούδης 29 (7).

Φίλιππος Β. (Μπλατσιώτης): Τσεσμετζίδης 1, Ντόβας 12 (2), Ελευθεριάδης 20, Νικάι, Κοθράς 12 (2), Παραπούρας 9 (3), Σουτζόπουλος 14, Πιλκούδης 4, Καραγεωργίου 6.

Α2 Ανδρών 2020/21: Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα