Το όνειρο ζωντανό, κράτησε το Λαύριο το βράδυ του Σαββάτου (3/4) στο ΟΑΚΑ, όπου νίκησε για τρίτη φορά φέτος την ΑΕΚ με 97-94 στην παράταση (κ.α. 82-82), στη 15η νίκη του, στους 16 τελευταίους του αγώνες στη Stoiximan Basket League!

Το όνειρο δεν είναι το Πρωτάθλημα, δεν είναι ένας τίτλος, όπως επισήμανε μετά τον αγώνα ο αρχιτέκτονας αυτού του θαύματος, Χρήστος Σερέλης.

Το όνειρο είναι η διάρκεια και η επιβίωση μιας ομάδας, που όσο ανεβαίνει σκαλοπάτια, όσο προκαλεί τους μεγάλους του ελληνικού μπάσκετ, παραμένει όχι απλώς ανταγωνιστική, αλλά νικήτρια.

Όπως επιβίωσε στο ΟΑΚΑ, για τρίτη φορά φέτος απέναντι στην ΑΕΚ, σε έναν αγώνα που για το ταπεινό μας πρωτάθλημα, ήταν ΔΙΑ-ΦΗ-ΜΙ-ΣΗ!

Ο Κάρτερ πέτυχε 24 πόντους , ο Μουράτος είχε 18 πόντους-8 ασίστ, ο Κόζι 19 με 6 ασίστ για το Λαύριο που είχε 14/30 τρίποντα και 26 ασίστ για μόλις 8 λάθη!

Η ΑΕΚ πάλεψε, ήταν κουρασμένη, έχει ταλαιπωρηθεί αλλά έχασε στο τελευταίο σουτ του Λάνγκφορντ.

Πλέον το Λαύριο έχει ρεκόρ 15-4, η ΑΕΚ 14-5 και με τρεις αγώνες για την κανονική περίοδο,  με δύο νίκες βγαίνει σίγουρα δεύτερο, ενώ έχει βλέψεις και για την πρώτη θέση!

H εξέλιξη του αγώνα:

Η ΑΕΚ διατήρησε ένα προβάδισμα σχεδόν σε όλο το πρώτο ημίχρονο, δίνοντας έμφαση στο παιχνίδι μέσα στη ρακέτα, στην επίθεση, ενώ στην άμυνα, προσπάθησε να ‘χει τις καλύτερες δυνατές επιστροφές απέναντι στο “master” του transition Λαύριο.

Ο Γιανίκ Μορέιρα ανταπεξήλθε στα καθήκοντά του και ήταν ο πρώτος σκόρερ της ομάδας του, οι περιφερειακοί της ομάδας του Ηλία Παπαθεοδώρου προέταξαν τη δύναμη και την εμπειρία τους κι η ΑΕΚ διατήρησε τον πρώτο λόγο.

Το Λαύριο δεν αγχώθηκε, άργησε αλλά βρήκε λύσεις κι όσο βάθυνε το rotation τόσο περισσότερο έμπαινε στον αγώνα.

Για αυτό και μείωσε από το 26-17 στο 28-26, με τον Μουράτο να έχει σημαντικό ρόλο.

Όταν πήρε και προσπάθειες, το Λαύριο ισοφάρισε 33-33  με 2:31 για τη λήξη.

Το ημίχρονο τελείωσε 41-36, με τις δύο ομάδες να έχουν πολύ λίγα λάθη (4-2).

Ο Κάρτερ ισοφάρισε για το Λαύριο 41-41 με την έναρξη του δευτέρου μέρους και το Λαύριο απάντησε άμεσα στο 7-0 της ΑΕΚ, που ‘χει κάνει το 48-41.

Ανεβάζοντας τα ποσοστά του στα τρίποντα και με τον Γερομιχαλό να κάνει μεγάλο παιχνίδι, μείωσε 56-55, ισοφάρισε 57-57 και προσπέρασε για πρώτη φορά στον αγώνα με τρίποντο του, Σάβατζ, 57-60 με 1:55 για τα 30:00.

Αφού έφτασε στο +5 (64-59) το Λαύριο, το δεκάλεπτο τελείωσε 64-62 με τρίποντο του Ζήση.

Η ομάδα του Σερέλη είχε πλέον πατήσει το γκάζι, η ΑΕΚ προσπαθούσε να ακολουθήσει, αλλά έβγαζε μια κόπωση. Η ταχύτητα του Λαυρίου του απέδωσε σε ελεύθερα σουτ και βρέθηκε στο +10, 74-64 με 7:15 για τη λήξη του αγώνα!

Η ΑΕΚ αντέδρασε άμεσα, με τους Μέικον-Μόουζες κατά πρώτο λόγο και με 6 συνεχόμενους πόντους του Λάνγκφορντ προσπέρασε πάλι, 80-77 στα 2 λεπτά!

Σε αυτό το διάστημα το Λαύριο έκανε 4 λάθη κι έχασε άλλες τρεις επιθέσεις, πληρώνοντας περισσότερο τη δίψα των παικτών του να “τελειώσουν” πιο γρήγορα το παιχνίδι, όταν έφυγαν στους 10 πόντους!

Η ΑΕΚ έκλεψε τρεις φορές την μπάλα, ο Μόουζες αλλοίωσε ένα κάρφωμα του Ντέιβις, ενώ οι φιλοξενούμενοι έκαναν λάθος και σε επαναφορά σε αυτό το διάστημα!

Έμειναν άποντοι για 3,5 λεπτά και σκόραραν πάλι όταν επέστρεψε ο Κάρτερ στο παρκέ και μείωσε με βολές 80-79 στο 1:21.

Ο Ζήσης έκανε λάθος και ο Ντέιβις με καλάθι και φάουλ στο transition, ανανέωσε το θρίλερ για το 82-80 υπέρ του Λαυρίου στα 48 δεύτερα!!!

Ο Λάνγκφορντ ισοφάρισε 82-82 στα 37”, ο Γερομιχαλός αστόχησε για το Λαύριο και η τελευταία επίθεση ήταν για την ΑΕΚ, με τον Ζήση να αστοχεί από τη γωνία και την αναμέτρηση να πηγαιίνει στην παράταση!

Το Λαύριο προηγήθηκε 91-85 στην παράταση με τρίποντα των Κόζι-Ντέιβις, ο Ζήσης μείωσε με δικό του τρίποντο, 90-91 με το θρίλερ να συνεχίζεται!

Ο Κάρτερ έκανε το 95-92 στα 35”, ο Ζήσης πήγε για δίποντο στα 8” μειώνοντας 94-94 και με 2/2 βολές του Κόζι έγινε το 97-94!

Η ΑΕΚ είχε 7 δεύτερα, το Λαύριο δεν έκανε φάουλ αλλά ο Λάνγκφορντ αστόχησε σε τρίποντο με το εκπληκτικό Λαύριο να βάζει το κερασάκι στην τούρτα σε μια εκπληκτική σεζόν!

Tα δεκάλεπτα: 19-15, 41-36, 62-64, 82-82 (κ.α.) 94-97 (παρ.)

Ο Γκρίφιν λύτρωσε τον ΠΑΟΚ, 84-83 τον Ιωνικό (video, pics)

Μεσολόγγι-Λάρισα 79-77: Φιλί ζωής από τον Χατζηνικόλα στη λήξη ! (vid & pics)

Κολοσσός Ρόδου-Άρης 83-72: Ζευγάρωσαν τις νίκες οι Ροδίτες (pics)