Γκρίφιν - Χάμερ ΑΕΚ

Παίζοντας με ψυχή και παρά τις πολλές απουσίες, η ΑΕΚ (6-6) νίκησε με 72-67 τον πλήρη αλλά άνευρο στο δεύτερο ημίχρονο ΠΑΟΚ (4-7), για τη 13η αγωνιστική της Basket League.

Η ΑΕΚ επέστρεψε στις νίκες μετά από δύο σερί ήττες στο πρωτάθλημα, ενώ οι φιλοξενούμενοι έχασαν παρά το γεγονός ότι αγωνίστηκαν πλήρεις μετά από μεγάλο χρονικό διάστημα.

Από την πλευρά της ΑΕΚ απουσίασαν οι Παππάς (ενοχλήσεις στο αριστερό πόδι), Ανγκόλα και Κόνιαρης.

Χάμερ (17π., 11ρ., 4ασ., 4κλεψ.), Έρικ Γκρίφιν (15π., 9ρ.), Κουζέλογλου (14π., 7ρ.), Κολόμ (11π., 6ρ., 4ασ.) και Φλιώνης (10π., όλοι στο πρώτο ημίχρονο) πέτυχαν διψήφιο αριθμό πόντων για την ΑΕΚ, ενώ από τον ΠΑΟΚ προσπάθησαν οι Μάρβιν Τζόουνς (16π., 8ρ.), Λοβ (12π.) και Μάντζαρης (11π., 5ρ., 5ασ., όλα στο πρώτο ημίχρονο).

Ο αγώνας:

Πολλές διακυμάνσεις είχε ο αγώνας στο πρώτο ημίχρονο αφού ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 7 πόντους (8-15), η ΑΕΚ ανέτρεψε την κατάσταση και έφτασε στο +8 (29-21), όμως ο “Δικέφαλος” πήρε ξανά το προβάδισμα και πήγε στα αποδυτήρια με ένα εύθραυστο +5 (36-41).

Φλιώνης (10π.) και Μάντζαρης (11π., 5ρ., 5ασ.) ήταν οι… απροσδόκητοι πρωταγωνιστές των δύο ομάδων στο πρώτο ημίχρονο, με τους δύο Έλληνες πόιντ γκαρντ να ηγούνται των ομάδων τους, σε ένα παιχνίδι με 10 ξένους (4 η ΑΕΚ και 6 ο ΠΑΟΚ).

Η ΑΕΚ εμφανίστηκε μεταμορφωμένη προς το καλύτερο στο τρίτο δεκάλεπτο και με μπροστάρηδες τους Κουζέλογλου, Γκρίφιν και Χάμερ, έκανε ένα επιμέρους 25-10 και μπήκε στην τελευταία περίοδο με διψήφια διαφορά (61-51). Προηγουμένως είχε φτάσει και στο +12 (61-49, από 47-47, με ένα 14-2).

Η μέγιστη διαφορά ήταν το +13 (66-53), όμως ο ΠΑΟΚ έτρεξε ένα 2-12 και μείωσε 68-65 με τρίποντο του Μάλκολμ Γκρίφιν. Ο κορυφαίος της ΑΕΚ, Χάμερ, πέτυχε ένα καθοριστικό καλάθι, έκανε ένα κρίσιμο κλέψιμο και οδήγησε την ομάδα του στη νίκη με το τελικό 72-67.

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 36-41, 61-51, 72-67