“Ροπαλιά” του Ηρακλή (8-10) στον Πανιώνιο Su Casa (6-12) με τη νίκη 76-60 στο “Σοφία Μπεφόν” για την 18η αγωνιστική της EKO Basket League. Επιτυχημένο το ντεμπούτο των Καντζούρη και Σιγάλα, βαθμολογικά… μπλεξίματα ο “Ιστορικός”.

Η αντίδραση των “κυανέρυθρων” στο τρίτο δεκάλεπτο δεν έφτασε, καθώς οι φιλοξενούμενοι βρήκαν, ξανά, τη συγκέντρωσή τους και στα τελευταία δέκα λεπτά με άμυνα και θέαμα, σφράγισαν ένα σημαντικό “διπλό” παραμονής και playoffs.

Αντίθετα, με την τέταρτη ήττα στη σειρά, οι παίκτες του Λίνου Γαβριήλ καλούνται για αφύπνιση.

Ένας τραυματισμός άφησε τον Σούλερ για, περίπου, εννέα λεπτά στο πάγκο, όμως επέστρεψε και με 20 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ του παιχνιδιού.

“Διψήφιοι” και κομβικοί παράγοντες στην πορεία προς τη νίκη ήταν οι Ντέιβις (14π. – 12ρ.), Χάνλαν (14π. – 4α.), Ζάρας (13π.) και Καββαδάς (10π. – 6ρ.). Οι δύο τελευταίοι συν τον Οκερέαφορ αντιμετώπισαν προβλήματα με τα φάουλ και για αρκετή ώρα έμειναν εκτός.

“Στιγμές” από το Κλειστό Γήπεδο του Παλαιού Φαλήρου:

Στο αντίπαλο… στρατόπεδο, ο Σάμιουελς έγινε πολλάκις ο “στόχος” του “Γηραιού”, ώστε να περιοριστεί γη δράση του.

Ο Τζαμαϊκανός ψηλός που μπήκε, ξανά, στο κλίμα, μέτρησε 16 πόντους με 1/3 δίποντα, 1/7 τρίποντα (το παράκανε εδώ) και 11/20 βολές (12 τα κερδισμένα φάουλ) σε 30′. Όσο περνούσε η ώρα είχε χάσει το… μυαλό του από τη μεγάλη φθορά που του προκαλούσαν οι αντίπαλοι.

Κατά τ’ άλλα, τα χαμηλά ποσοστά στα σουτ μαρτυρούν ότι οι γηπεδούχοι τα βρήκαν πολύ σκούρα απέναντι στην αντίπαλη άμυνα, ενώ έχουν ήδη αρκετή πίεση, κυνηγώντας τα θετικά αποτελέσματα που πλέον είναι ζωτικής σημασίας.

Μόλις στο 35% τα δίποντα (11/31), στα 16% τα τρίποντα (4/25), ενώ οι βολές (26/36) έδωσαν κάποια ώθηση.

Τα δεκάλεπτα: 11-19, 28-37, 50-55, 60-76