ΤΣΣΚΑ Μόσχας

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας νίκησε τον Παναθηναϊκό με 93-86, στον εξ αναβολής αγώνα της 25ης αγωνιστικής της Euroleague, στον αγώνα που έριξε την αυλαία της κανονικής περιόδου της διοργάνωσης.

Μετά από την ήττα από τη Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης με 39 πόντους διαφορά (112-83), το ζητούμενο για τον Παναθηναϊκό ήταν να κλείσει τη σεζόν με μία αξιοπρεπή εμφάνιση κόντρα στο μεγαθήριο, όπως είναι η ΤΣΣΚΑ Μόσχας.

Τελικά η ομάδα του Kάτας πάλεψε μέχρι τέλους τον αγώνα, αλλά η ανωτερότητα της ρωσικής ομάδας και ο Λούντμπεργκ δεν επέτρεψαν στον Παναθηναϊκό να τελειώσει τη φετινή σεζόν με νίκη.

Η εξέλιξη του αγώνα

Σε ένα παιχνίδι που βαθμολογικά δεν είχε κάποια σημασία, καθώς η ΤΣΣΚΑ έχει τελειώσει στη δεύτερη θέση και θα αντιμετωπίσει τη Φενέρμπαχτσε στα playoffs της Euroleague και ο Παναθηναϊκός στη 16η, οι γηπεδούχοι μπήκαν… μουδιασμένοι.

Οι “πράσινοι” μάλιστα, προηγήθηκαν με τρίποντο του Γουάιτ (16-17), 2:20 πριν από την ολοκλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου. Ωστόσο, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας με επιμέρους σκορ 13-2 και τον Γιοχάνες Φόιτγκμαν να σημειώνει τους 11 πόντους σε 104 δευτερόλεπτα έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +8 (27-19).

Η συνέχεια ήταν ανάλογη με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας να διατηρεί το προβάδισμα και τον Παναθηναϊκό να προσπαθεί να ακολουθήσει τον ρυθμό της. Με τον Μπέντιλ και τον Γουάιτ να παλεύουν με τον Λούντμπεργκ και την “παρέα του”, η ομάδα του Όντετ Κάτας μείωσε σε 36-31, αλλά με ένα ακόμη επιμέρους 13-2 η ΤΣΣΚΑ ανέβασε την υπέρ της διαφορά στο +16 (49-33), με το ημίχρονο να κλείνει στο 49-39, σε ένα δεκάλεπτο που ο Παναθηναϊκός ήταν αρκετά άστοχος πίσω από την γραμμή των 6.75 μέτρων.

Στο δεύτερο μισό του αγώνα η εικόνα ήταν παρόμοια με τους φιλοξενούμενους να κυνηγούν την ομάδα του Ιτούδη, αλλά το μόνο που κατάφεραν ήταν απλά να διατηρηθούν σε μία απόσταση των 13 πόντων (74-61).

Η αντίδραση των “πράσινων” ήρθε στα τελευταία λεπτά του αγώνα, όταν ήδη ήταν πολύ αργά, καθώς η ΤΣΣΚΑ με τον Λούντμπεργκ να έχει σημειώσει 19 πόντους και τον Κλάιμπερν να “μιλάει” την κρίσιμη στιγμή, διατήρησε την υπέρ της διαφορά (91-81).

Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στους πέντε πόντους (91-86), αλλά η αστοχία τους για ακόμα μία φορά δεν τους επέτρεψε να μειώσουν ακόμα περισσότερο και έτσι η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη πήρε τη νίκη με 93-86.

Τα δεκάλεπτα: 27-19, 49-39, 74-61, 93-86