Φανταστικό παιχνίδι έγινε στην Πάτρα το βράδυ της Τετάρτης, όπου ο Προμηθέας νίκησε με 80-78 την ΑΕΚ σε “τελικό” για την τρίτη θέση, με τους νικητές, να διατηρούν ελπίδες και για τη δεύτερη!

Ο Τζέριαν Γκραντ ήταν ο “στρατηγός” της νίκης των Πατρινών, της δεύτερης φετινής επί της ΑΕΚ, καθώς όχι απλά πέτυχε 23 πόντους, αλλά πέτυχε 11 από τους 14 τελευταίους της ομάδας του στα τρία τελευταία λεπτά και το νικητήριο καλάθι στη λήξη!

Η ΑΕΚ προηγήθηκε στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, έμοιαζε και ήταν καλύτερη σε διάρκεια, με υπηρεσιακό προπονητή τον Γιώργο Λιμνιάτη, βρέθηκε να προηγείται 72-66 και να κυνηγά τη διαφορά της ήττας της (-7) στο ΟΑΚΑ!

Όμως εκεί ανέλαβε δράση ο Τζέριαν Γκραντ! Πέτυχε 9 σερί πόντους για την ισοφάριση, 75-75, ο Δημήτρης Αγραβάνης (12π.-9 ριμπ.) έκανε το 78-75 στα 13 δεύτερα για το τέλος, ο Ματσιούλις (12π.-9 ριμπ.) απάντησε για το 78-78 στα 77′ και στη λήξη ο Γκραντ με σουτ από τα 5,5 μέτρα έγραψε το τελικό 80-78!

allstarbasket.grΠλέον ο Προμηθέας Πάτρας έφτασε στο 15-5 και η ΑΕΚ στο 14-7.

Για να βγει δεύτερος, όμως, πρέπει να χάσει την τελευταία αγωνιστική το Λαύριο στην έδρα του από τη Λάρισα και να νικήσει ο ίδιος στους δύο δικούς του.

-Ο Προμηθέας έχει άλλους δύο αγώνες, έναν εξ αναβολής, με τον Παναθηναϊκό στην Πάτρα στις 24/4 και εκείνον με τον Ηρακλή στο Ιβανώφειο την τελευταία αγωνιστική (28/4)

-Η ΑΕΚ έχει πλέον μόνο τον αγώνα της τελευταίας αγωνιστικής όπου τυπικά, υποδέχεται τον Παναθηναϊκό.

Το διακύβευμα του ματς, ήταν εκτός των άλλων, η αποφυγή της 4ης θέσης που θα στείλει τον κάτοχό της πάνω στον Παναθηναϊκό στα ημιτελικά των playoffs!

Η ΑΕΚ είχε προηγηθεί με 18-15 στο δεκάλεπτο, το οποίο έκλεισε με 5-0 σερί κι ενώ ο Προμηθέας ήταν στο 15-13.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ΑΕΚ έφτασε στο +8, 23-15 και 25-17, αλλά ο Προμηθέας επέστρεψε με τους αδελφούς Γκραντ και Αγραβάνη.

Η ομάδα του Λιμνιάτη διατήρησε οριακά το προβάδισμα στο ημίχρονο, 35-33 και με εξαίρεση ένα σημείο στην τρίτη περίοδο που πέρασε 53-50 ο Προμηθέας, η ΑΕΚ ήταν εκείνη με το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης.

Για αυτό προσπέρασε με 58-56 ξανά στη λήξη της περιόδου, με τον Λάνγκφορντ (18π.) να παίρνει μπροστά κι έχοντας μεγαλύτερο rotation από τον Προμηθέα.

Η ΑΕΚ έφτασε στο +7, τη διαφορά της ήττας της στον Α’ γύρο με πέντε λεπτά για τη λήξη, 70-63, με το ντέρμπι πλέον, να μην αφορά τόσο στη νίκη, όσο στη διαφορά που θα έπαιζε ρόλο στο σοβαρό ενδεχόμενο ισοβαθμίας τους.

Κι όμως, με το σκορ στο 66-72 και την ΑΕΚ να ‘χει παράσταση νίκης, εμφανίστηκε ο “στρατηγός” Γκραντ! Πέτυχε 9 σερί πόντους για το 75-75 και το μεγάλο τρίποντο του Αγραβάνη έκανε το 78-75!

allstarbasket.grΟ Ματσιούλις απάντησε με τον ίδιο τρόπο και ήρθε η τελευταία φάση με τον Γκραντ να σκοράρει από τα 5,5 μέτρα και να χαρίζει τη νίκη στον Προμηθέα!

Τα δεκάλεπτα: 15-18, 33-35, 56-58, 80-78

Λαύριο-Ηρακλής 105-77: Χορταστική παράσταση και 16η νίκη! (pics)

Επίσημο: Στις 28 Απριλίου η τελευταία (22η) αγωνιστική της Basket League