Βενεζουέλα

Η Βενεζουέλα κατάφερε να πάρει μία σημαντική νίκη, με εύκολο τρόπο, καθώς επικράτησε της Ακτής Ελεφαντοστού με 87-71, στη δεύτερη αγωνιστική του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Η αρχή της αναμέτρησης βρήκε την Ακτή Ελεφαντοστού να πατάει καλύτερα στο παρκέ του Πεκίνο και προηγήθηκε στο έκτο λεπτό με 4-7.

Ωστόσο, η Βενεζουέλα από αυτό το σημείο και έπειτα άλλαξε εικόνα και κατάφερε να πάρει αυτή τα ηνία της αναμέτρησης, με ένα επιμέρους 8-0, κάνοντας το σκορ 12-7, σε λιγότερο από 30 δευτερόλεπτα.

Η πρώτη περίοδος τελικά έκλεισε στο 26-17 για την ομάδα του Φερνάντο Ντούρο, με τη συνέχεια να είναι η ίδια, καθώς οι Ιβοριανοί δεν μπόρεσαν να κοντράρουν τη Βενεζουέλα.

Το ημίχρονο βρήκε τη Βενεζουέλα να έχει το προβάδισμα με 17 πόντους διαφορά (49-32), κάτι που ουσιαστικά έδειξε ότι το παιχνίδι μπορεί να κριθεί από νωρίς, αν οι παίκτες του Ντούρο διατηρούσαν τη συγκέντρωσή τους.

Αυτό τελικά έγινε, καθώς η Βενεζουέλα διατήρησε την υπέρ της διαφορά μέχρι τη λήξη του αγώνα.

Έτσι, οι Λατινοαμερικάνοι πήραν το ροζ φύλλο αγώνα με 87-71 και έκαναν το 1-1, μπαίνοντας και πάλι στο παιχνίδι της πρόκρισης.

Κορυφαίος για τη Βενεζουέλα ήταν ο Χέισλερ Γκιγέντ με 31 πόντους (6/11 τριπ.), ενώ για τους Ιβοριανούς ξεχώρισε ο Τσαρλς Αμπουό με 16 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 26-17, 49-32, 73-56, 87-71