H μονομαχία Χαντάντι-Μεϊρί βρήκε νικητή τον Τυνήσιο

Με τον Σαλάχ Μεϊρί να κάνει το παιχνίδι της ζωής του και να βάζει πέντε τρίποντα η Τυνησία νίκησε το Ιράν με 79-67 τη Δευτέρα (02/09) και θα διεκδικήσει πρόκριση στους “16” στον αγώνα της Τετάρτης (04/09) με το Πουέρτο Ρίκο!

Σε αγώνα-κλειδί για τη δεύτερη θέση στον Γ’ όμιλο, η Τυνησία πήρε μια ιστορική νίκη που την φέρνει πιο κοντά στην πρόκριση στους “16” ενώ το Ιράν, που έχασε στο θρίλερ της πρεμιέρας από το Πουέρτο Ρίκο, δεν έχει πλέον ελπίδες, ενώ την τελευταία αγωνιστική παίζει με την Ισπανία.

Ο πολύπειρος Σαλάχ Μεϊρί ήταν φανταστικός και είχε 22 πόντους με 5/9 τρίποντα (άρχισε με 4/5) 10-5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, μηδέν λάθη, 2 κλεψίματα και 5 block βγάζοντας 38 αξιολόγηση για να δώσει στην ομάδα του την εικόνα της κυριαρχίας στο παρκέ.

Τέλειωσε την πρώτη περίοδο (29-19) με 3/4 από τα 6.75, έφτασε στα 4/5 στην αρχή της β’ περιόδου και τελείωσε με 5/9 μακρινά σουτ, γνωρίζοντας την αποθέωση!

Ο Σαλάχ Μεϊρί

Ο “δεινόσαυρος” του Ιράν από την άλλη, ο Χαμέντ Χαντάντι ήταν επίσης συγκινητικός, άγγιξε το triple double double, με 13 πόντους, 11 ριμπάουντ, 8 ασίστ, αλλά με εξαίρεση τον Γκεραμιπούρ (18π.) δεν είχε άλλες λύσεις δίπλα του.

Διότι στην Τυνησία ο Μεϊρί τα έκανε όλα, αλλά ο Μάικλ Ρολ πρόσθεσε 18 πόντους με μεγάλη προσφορά στο δεύτερο ημίχρονο και ο Μπεν Ρομπντανέ 16 πόντους και πολύτιμη προσφορά σε όλα τα κομμάτια του παιχνιδιού.