Προμηθέας

Ο Προμηθέας Πάτρας πήρε μία ακόμη νίκη στο Eurocup, καθώς επικράτησε της πολύ μαχητικής Ουλμ με 82-77, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της διοργάνωσης.

Τι και αν έχει περάσει ήδη στην επόμενη φάση του Eurocup, η ομάδα του Μάκη Γιατρά δεν θέλει να αφήσει κανένα παιχνίδι. Έτσι, στην αναμέτρηση με την Ουλμ, την Τετάρτη (20/11) στην Πάτρα, ο Προμηθέας μπορεί να δυσκολεύτηκε πολύ από τη γερμανική ομάδα, αλλά τελικά ήταν αυτός που πανηγύρισε τη νίκη.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι από το ξεκίνημα μέχρι τη λήξη. Οι δύο ομάδες έδειξαν ότι όποια από τις δύο πάρει το ροζ φύλλο αγώνα, θα το κάνει πολύ δύσκολα, αλλά ο Προμηθέας έδειχνε ότι είναι σε καλύτερη κατάσταση, παίζοντας και στο γήπεδό του.

Με τον Ολεκσάνταρ Λίποβι (16 π) να είναι ο κινητήριος μοχλός επιθετικά, η ομάδα του Μάκη Γιατρά κατάφερε να οδηγηθεί στα αποδυτήρια, έχοντας το προβάδισμα δύο πόντων (42-40), αλλά στη συνέχεια η Ουλμ αντέδρασε.

Η ομάδα του Γιάκα Λάκοβιτς κατάφερε να ισορροπήσει το παιχνίδι και να το φέρει στα μέτρα της, καθώς το τρίτο δεκάλεπτο τελείωσε με τις δύο ομάδες ισόπαλες στο 58-58.

Βέβαια, η πολυφωνία του Προμηθέα στην επίθεση, καθώς είχε 5 παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, δεν επέτρεψε στην Ουλμ να κάνει το παιχνίδι της στην τελευταία περίοδο, ενώ οι Πατρινοί είχαν το αντίδοτο την επίθεση των Γερμανών.

Ο αγώνας κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα, καθώς οι γηπεδούχοι με τον Λεωνίδα Κασελάκη (14 π.) να ευστοχεί στο ζευγάρι των ελεύθερων βολών που είχε, το σκορ πήρε την τελική του μορφή (82-77) και ο Προμηθέας έμεινε ζωντανός στο κυνήγι της πρώτης θέσης.

Έτσι, η ομάδα του Μάκη Γιατρά βελτίωσε το ρεκόρ της σε 6-2, ενώ η Ουλμ υποχώρησε στο 1-7.

Τα δεκάλεπτα: 22-20, 42-40, 58-58, 82-77