Παπαπέτρου

O Παναθηναϊκός (1-2) πάλεψε μέχρι το τέλος αλλά λύγισε με 81-79 από την Μπασκόνια (1-2) στη Βιτόρια, στην 3η αγωνιστική της Euroleague.

Αυτός ήταν ο πρώτος από τους δύο δύσκολους αγώνες για τους Πρωταθλητές Ελλάδας αυτήν την εβδομάδα στη EuroLeague, καθώς την Παρασκευή (15/10, 22:00) ακολουθεί η αναμέτρηση με τη Ρεάλ Μαδρίτης, στην ισπανική πρωτεύουσα.

Η Μπασκόνια πήρε 15 επιθετικά ριμπάουντ έναντι 15… αμυντικών του Παναθηναϊκού και έφτασε στη νίκη.

Οι Βάσκοι σούταραν 13/30 τρίποντα και ο κορυφαίος των “πρασίνων“, Παπαπέτρου (22π.), αστόχησε στο τρίποντο που θα έδινε τη νίκη στην ομάδα του Πρίφτη.

Μετά το αρχικό 6-0 της Μπασκόνια, ο Δημήτρης Πρίφτης πήρε αμέσως τάιμ άουτ, ο Παναθηναϊκός αντέδρασε και προηγήθηκε με 15-17 στο δεκάλεπτο.

Στη δεύτερη περίοδο οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο προβάδισμα, όμως ένα 6-0 των Βάσκων διαμόρφωσε το 40-35 του ημιχρόνου.

Η ομάδα του Ιβάνοβιτς ξεκίνησε με 3/3 τρίποντα το τρίτο δεκάλεπτο και ο κόουτς Πρίφτης ήταν έξαλλος στο τάιμ άουτ για την περιφερειακή άμυνα των παικτών του, καθώς η Μπασκόνια είχε 10/19 τρίποντα μέχρι εκείνο το σημείο!

Το επιμέρους σκορ για την Μπασκόνια έφτασε στο 15-3, αφού το 34-35 έγινε 49-38.

Με μπροστάρη τον αρχηγό Ιωάννη Παπαπέτρου, οι απάντησε με ένα 2-11 και μείωσαν σε 51-49 στο 25′, με τον Ιβάνοβιτς να καλεί τάιμ άουτ.

Ο Γουάιτ έβαλε μπροστά τον Παναθηναϊκό (57-59 στο 29′), όμως το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 61-59 με buzzer beater τρίποντο του Μαρίνκοβιτς.

Δύο συνεχόμενα τρίποντα του Σαντ-Ρος έβαλαν ξανά μπροστά τον Παναθηναϊκό (65-67), όμως ο Σεντεκέρσκις, ο οποίος έκανε ρεκόρ καριέρας στη EuroLeague με 15 πόντους, απάντησε με τρίποντο για το 68-67 στο 34′.

Ο Φοντέκιο έκανε το 73-69 με νέο τρίποντο στο 36′, ο Παπαπέτρου έφτασε τους 22 πόντους και μείωσε σε 73-71 στο 37, ο Σεντεκέρσκις έκανε με φόλοου το 75-71 και ο Πρίφτης πήρε ξανά τάιμ άουτ, 2’34” πριν το τέλος.

Ο Μέικον μείωσε σε 75-73 με 2/2 βολές, ο Γκιεντράιτις πήρε επιθετικό ριμπάουντ και απάντησε με τον ίδιο τρόπο (77-73), ο Μέικον μείωσε σε 77-76 με τρίποντο, ο Φοντέκιο έβαλε 2/2 βολές μετά από νέο επιθετικό ριμπάουντ (79-76), ο Μέικον ισοφάρισε με νέο τρίποντο (79-79) και ο Γκρέιντζερ έβαλε 2/2 βολές στα 23” μετά από τρίτο συνεχόμενο επιθετικό ριμπάουντ και 15ο της Μπασκόνια!

Η Μπασκόνια έδωσε το τελευταίο φάουλ που είχε να δώσει στα 10”, ο Παπαπέτρου αστόχησε σε τρίποντο στην εκπνοή και οι γηπεδούχοι έφτασαν στη νίκη.

Φοντέκιο (16π.), Γκιεντράιτις (16π.), Σεντεκέρσκις (15π. με 3/3 δίποντα, 3/3 τρίποντα) και Γκρέιντζερ (12π., 9ασ.) είχαν διψήφιο αριθμό πόντων για την Μπασκόνια, ενώ για τον Παναθηναϊκό ο Παπαπέτρου πέτυχε 22 πόντους και ο Μέικον 13.

Τα δεκάλεπτα: 15-17, 40-35, 61-59, 81-79

Δείτε, με ένα κλικ, κι άλλες φωτογραφίες από τον αγώνα:

Παπαπέτρου: “Δεν διαγράφονται τα 5 χρόνια που πέρασα στον Ολυμπιακό, αλλά είμαι χαρούμενος εδώ”…