Μια υπόδειξη που είδε μόνο ο Ντάνι Ιερεθουέλο στα 11 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη που μετουσίωσε σε δυο εύστοχες βολές ο Νίκολο Μέλι στέρησαν από τον Παναθηναϊκό τη δυνατότητα να διεκδικήσει τη νίκη στο Μιλάνο γνωρίζοντας την ήττα (78-76) από την Αρμάνι, για την 25η αγωνιστική της EuroLeague.

Με τον Χρήστο Σερέλη στην άκρη του πάγκου η ελληνική ομάδα εμφάνισε ένα εντελώς διαφορετικό πρόσωπο παρά τις πολλές ελλείψεις της.

Στη διάθεση του Έλληνα τεχνικού, που έκανε το ντεμπούτο του στη EuroLeague, βρέθηκαν 10 από τους 18 παίκτες που έχει στο δυναμικό του ο Παναθηναϊκός: Λι, Γουολτερς, Γκριγκόνις, Τόμας, Μπέικον, Παπαγιάννης, Πονίτκα, Γουίλιαμς, Μαντζούκας, Σαμοντούροβ (σ.σ. δεν αγωνίστηκε).

Εκτός αποστολής έμειναν 8 παίκτες: Π. Καλαϊτζάκης, Μποχωρίδης, Αγραβάνης, Γ. Καλαϊτζάκης, Αβδάλας, Γκουντάιτις, Άντριους, Παππάς (σ.σ. δεν είναι δηλωμένος στη EuroLeague).

Ο Παναθηναϊκός πλέον έχει ρεκόρ 8-17, ενώ η Αρμάνι Μιλάνο 9-15 και απομένουν εννιά αγώνες για να ολοκληρωθεί η κανονική περίοδος.

Πρώτος σκόρερ για την ελληνική ομάδα ήταν ο Ντέρικ Γουίλιαμς με 21 πόντους, ενώ τον ακολούθησαν ο Ντουέιν Μπέικον με 14 πόντους και ο Πάρις Λι με 13 πόντους.

Από την ιταλική ομάδα που πήρε το ματς στο τέλος ξεχώρισαν οι Μπράντον Ντέιβις (16 πόντους), Σαμπάζ Νέιπιερ (16 πόντους) και Νικολό Μέλι (14 πόντους).

Ο Παναθηναϊκός με τον Ντέρικ Γουίλιαμς να κυριαρχεί μπόρεσε από τα πρώτα λεπτά να αιφνιδιάσει (8-13 στο 5’, 11-15 στο 6’ και 13-17 στο 7’), όμως με συνεχόμενους πόντους του Νικολό Μέλι η Αρμάνι μπόρεσε να αντιδράσει και να μειώσει σε 20-21 (στο 10’) στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Στη συνέχεια ο Στέφανο Τονούτ πήρε τη «σκυτάλη» για την ομάδα του Έτορε Μεσίνα και πέρασε μπροστά στο σκορ (32-28 στο 14’) με τον Μπράντον Ντέιβις να δίνει λύσεις στο «ζωγραφιστό» απέναντι στον Γιώργο Παπαγιάννη.

Η ελληνική ομάδα με τον Ντέρικ Γουίλιαμς να σκοράρει από μέση και μακρινή απόσταση φτάνοντας τους 17 πόντους στο πρώτο ημίχρονο επέτρεψε στο «τριφύλλι» να επιστρέψει από το -6 (40-34 στο 17.20’’) και να κλείσει το πρώτο ημίχρονο σε… απόσταση βολής (40-39 στο 20’).

Μπορεί από την περιφέρεια να μην είχε τις καλύτερες δυνατές επιδόσεις (5/18 τρίποντα, 27.8%), αλλά τα εξαιρετικά ποσοστά στα δίποντα (10/14, 71.4%) έδωσαν στον Παναθηναϊκό την ευκαιρία να είναι μέσα στο ματς βάζοντας δύσκολα στην Αρμάνι.

Με ισορροπημένο παιχνίδι, ομαδικό πνεύμα και μεγαλλύτερη προσπάθεια οι παίκτες του «τριφυλλιού» έδειξαν διάθεση να αντιστρέψουν την κακή τους εικόνα το τελευταίο διάστημα.

Στην επανάληψη, η Αρμάνι μπήκε με διάθεση να πιέση πολύ τον Παναθηναϊκό ενώ βρήκε λύσεις επιθετικά από τον Μπίλι Μπαρόν και τον Σαμπάζ Νέιπιερ που έφτασε τους 16 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου. Οι Ιταλοί άνοιξαν το σκορ (59-52 στο 27.30’’ και 61-53 στο 28’) με τους Νέιπιερ και Μπάρον να σκοράρουν για λογαριασμό της ομάδας του Έτορε Μεσίνα. Ο Γουόλτερς και ο Μπέικον «συνδέθηκαν» με το καλάθι και οι «πράσινοι» πλησίασαν (64-60 στο 30’) τον αντίπαλο τους.

Στην τελευταία περίοδο, το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο (72-70 στο 35.40’’ και 76-76 στο 39’). Εκεί, ο Ντουέιν Μπέικον αστόχησε σε μια προσπάθεια, το ίδιο και οι Ιταλοί, όμως ο Ισπανός διαιτητής Ντάνι Ιερεθουέλο είδε φάουλ του Παπαγιάννη στον Μέλι, ο οποίος με 2/2 ελεύθερες βολές οδήγησε την Αρμάνι στη νίκη, καθώς ο Ντουέιν Μπέικον στην τελευταία επίθεση «σημάδεψε» το σίδερο…

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 40-39, 64-60, 78-76.