Μπράουν

Με πρωταγωνιστή τον Λορένζο Μπράουν των 27 πόντων, η Μακάμπι Τελ Αβίβ επικράτησε 90-82 της αξιόμαχης Μπάγερν Μονάχου, σε ματς για την 25η αγωνιστική της EuroLeague.

Χάρη σ’ αυτή τη νίκη, η ομάδα του Όντεντ Κάτας ανέβηκε στο 13-12, ενώ αντίθετα, οι φιλοξενούμενοι έπεσαν στο 9-16.

Ο Μπράουν, πέραν των 27 πόντων, μάζεψε 4 ριμπάουντ και μοίρασε 6 ασίστ.

Συμπαραστάτες του ήταν οι Γουέιντ Μπόλντγουιν (15π.-8ρ.-8ασ.) και Μπόνζι Κόλσον (15π.-8ρ.), ενώ στον αντίποδα, η Μπάγερν πάλεψε με τους Κόρι Γουόλντεν (19π.), Αντρέας Ομπστ (14π.), Νιλς Γκιφάι (11π.-5ρ.) και Κάσιους Γουίνστον (10π.).

Η Μακάμπι ξεπέρασε το 57% στο δίποντο και το 33% στο τρίποντο, ενώ ευστόχησε στις 21 από τις 25 βολές που επιχείρησε.

Η Μπάγερν είχε 41% στο δίποντο, 35,3% στο τρίποντο και 70% στις βολές με 14/20 προσπάθειες.

Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι στις ασίστ (19-16), τα κλεψίματα (9-2) και τα λάθη (8-12), ενώ υστέρησαν στα ριμπάουντ (33-45).

Να σημειωθεί ότι πριν από το τζάμπολ ο επί 27 χρόνια προπονητής φυσικής κατάστασης Άβι Κοβάλσκι συμπεριλήφθηκε στο Maccabi Hall of Fame.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν απόλυτα ισορροπημένο, ενώ το δεύτερο βρήκε την Μπάγερν μέχρι το +9, προτού ολοκληρωθεί στο 39-44.

Στιγμή δεν έχασε το προβάδισμα η βαυαρική ομάδα στην τρίτη περίοδο, φτάνοντας μάλιστα δύο φορές ως το +11.

Λίγο αργότερα, όμως, η Μακάμπι μετέτρεψε το 59-67 σε 68-67, παίρνοντας επί της ουσίας για πρώτη φορά τα ηνία στο παιχνίδι.

Η Μπάγερν προσπέρασε προς στιγμήν (68-69) και ισοφάρισε 71-71, προτού δει τη… σκόνη της ισραηλινής ομάδας.

Ο Μπράουν ήταν καταλυτικός στην τελευταία περίοδο και επανέφερε την ομάδα του στις εντός έδρας επιτυχίες, μετά την ήττα από τον Ερυθρό Αστέρα στις 9 Φεβρουαρίου.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 39-44, 61-67, 90-82