Ηχηρό μήνυμα έστειλε με το καλημέρα στο Παγκόσμιο Κύπελλο η Εθνική μας ομάδα που παίζοντας… στο ρελαντί νίκησε άνετα με 85-60 το Μαυροβούνιο στην πρεμιέρα της στη διοργάνωση!

Μπροστά σε σχεδόν 20.000 φιλάθλους στο γήπεδο της Ναντζίνγκ, την Κυριακή (01/09) η Εθνική μας ήταν σοβαρή, είχε πλουραλισμό, πάθος στην άμυνα και πίστη στο πλάνο της για να ξεπεράσει πολύ εύκολα το πρώτο εμπόδιο στον Όμιλο της Α’ φάσης!

Ακόμα κι ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, έπαιξε όλα κι όλα 16 λεπτά, δεν χρειάστηκε περισσότερο, ενώ ήταν ευκαιρία να πάρουν χρόνο και ρόλο παιδιά που ίσως αγωνιστούν λιγότερο, αλλά θα τους χρειαστούμε, όταν αρχίσουν τα πολύ δύσκολα!

Ο μόνος αντίπαλος που είχε να φοβηθεί από την αρχή η Εθνική μας, ήταν το λιγοστό άγχος της πρεμιέρας. Για την ακρίβεια ήταν μέχρι να μπει το πρώτο σουτ.

Γιώργος Πρίντεζης

Με ενέργεια που βγήκε από την άμυνα και τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να θέλει από νωρίς να επιβάλει το δικό του νόμο η Ελλάδα έδειξε με το καλημέρα στο Μαυροβούνιο ότι έχει πάρει πολύ σοαβρά το ρόλο της.

Μόνο ο Βούτσεβιτς σκόραρε σε δύο περιπτώσεις μέχρι και σχεδόν ένα λεπτό πριν λήξη η πρώτη περίοδος, που βρήκε την Εθνική μας στο 17-9, δίχως να την έχουν επηρρεάσει τα πέντε χαμένα άστοχα τρίποντα.

Ο Αντετοκούνμπο μάλιστα με τους πρώτους τέσσερις πόντους του στη β’ περίοδο, προσωρινά είχε περισσότερους από το Μαυροβούνιο (10-9) και την Εθνική να πατάει το γκάζι και να χάνεται.

Δείτε το κλέψιμο του Γιάννη που κατέληξε σε κάρφωμα:

Ο Γιώργος Πρίντεζης, αθόρυβα πρόλαβε να πετύχει 12 πόντους με 100% σε 9:55 συμμετοχής, κι ο Θανάσης Σκουρτόπουλος βρήκε την ευκαιρία να βάλει 11 από τους 12 παίκτες στο πρώτο ημίχρονο (πλην του Λαρεντζάκη), που τελείωσε με την Εθνική μας στο +26, 42-16!

Αποτέλεσμα απολύτως φυσιολογικό και ενδεικτικό, με την Ελλάδα να ελέγχει το ριμπάουντ (19-11 και μόλις δύο επιθετικά του Μαυροβούνιου σε 21 άστοχες προσπάθειες!), να ΄χει υπομονή, να ψάχνει την κάθε επίθεση και να βρίσκει 11/15 σουτ από μέσα!

Με δύο λεπτά για την ολοκλήρωση της Α’ περιόδου δε, πάτησε στο παρκέ και ο Κώστας Σλούκας στην πρώτη του εμφάνιση μετά από τον τραυματισμό του.

Κώστας Σλούκας

Οι 16 πόντοι παθητικό στο ημίχρονο, συνιστούν την καλύτερη αμυντική επίδοση της Ελλάδας σε Παγκόσμια.

Το Μαυροβούνιο βρήκε στο πρόσωπο του Νίκολα Ιβάνοβιτς τον παίκτη που έψαχνε για να δηλώσει το παρών στο ματς!

Ο γκαρντ της Μπούντουτσνοστ έκανε προσωπικές φάσεις και με επτά πόντους οδήγησε την ομάδα του σε 15-9 στα έξι πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου, όπου οι Μαυροβούνιοι πέτυχαν σχεδόν όσους πόντους είχαν στο πρώτο 20άλεπτο!

Μάλιστα κέρδισαν στο επιμέρους σκορ της τρίτης περιόδου με 22-21, ωστόσο, η τεράστια διαφορά του πρώτου ημιχρόνου, είχε εξασφαλίσει την… ησυχία της Ελλάδας που ήταν στο 63-38 μετά από 30 λεπτά αγώνα.

Δείτε το τρομερό μπλοκ του Γιάννη Αντετοκούνμπο στον Νίκολα Βούτσεβιτς στην τριτη περίοδο:

Η τελευταία περίοδος έμοιαζε προπονητή και για τις δύο ομάδες.

Το Μαυροβούνιο πίστευψε ότι μπορεί να μειώσει περισσότερο, ωστόσο η δράση του Γιώργου Παπαγιάννη (15π.-9 ριμπ.) και η συνέπεια του Μπουρούση (12π.) και του Θανάση Αντετοκούνμπο (8π.) συντήρησε την τελική διαφορά στους 25, 85-60.

Τα δεκάλεπτα: 17-9, 42-16, 63-38, 85-60