Η Γαλλία δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα, επικράτησε πολύ εύκολα της Δομινικανής Δημοκρατίας (90-56) και προχωράει με 3-0 στους “16” της διοργάνωσης, ενώ οι Δομινικανοί υποχώρησαν στο 2-1, βγαίνοντας δεύτεροι.

Οι Γάλλοι από την αρχή του αγώνα κατάφεραν να επιβάλουν τον ρυθμό τους και να πάρουν άμεσα μεγάλη διαφορά, κρατώντας τους Δομινικανούς στο μηδέν για 4 λεπτά (0-10).

Η συνέχεια ήταν η ίδια, με τη Γαλλία να μην αφήνει το πόδι από το γκάζι και να κλείνει το πρώτο δεκάλεπτο στο +10 (8-18) και να μπαίνει στη δεύτερη περίοδο, με ακόμα μεγαλύτερη διάθεση να τρέξει και να κλειδώσει την υπόθεση νίκη από νωρίς.

Το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκε του Γάλλους να προηγούνται με 12 πόντους (21-43) και στην επανάληψη ανέβασε ακόμα περισσότερο το σκορ.

Με πλουραλισμό στην επίθεση, η ομάδα του Βινσέν Κολέ, μπόρεσε να κλειδώσει το ”ροζ φύλλο” αγώνα, καθώς η τρίτη περίοδος έκλεισε στο +20 (40-68) και έτσι η τελευταία περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα.

Τελικά, η Γαλλία πήρε τη νίκη με 56-90, έχοντας ως κορυφαίο τον Νάντο Ντε Κολό (15 π.) και τον Ρούντι Γκομπέρ να έχει επίσης πολύ καλή παρουσία (13 π.). Για τους ηττημένους, καλύτερος ήταν ο Βίκτορ Λιζ με 12.

Τα δεκάλεπτα: 8-18, 21-43, 40-68, 56-90