Ηρακλή

Στη Ρόδο, ο Κολοσσός H Hotels υποδέχθηκε τον Ηρακλή, για τη δέκατη αγωνιστική της Basket League και οι φιλοξενούμενοι έφυγαν με ένα πολύ σημαντικό “διπλό”, επικρατώντας του Κολοσσού με 88-86.

Παρά το πολύ καλό ξεκίνημα των δύο ομάδων, με την πρώτη περίοδο να κλείνει στο 21-20 υπέρ των γηπεδούχων, ο Ηρακλής ήταν αυτός που κατάφερε να πάρει τα ηνία του αγώνα.

Ο “Γηραιός” παίζοντας εξαιρετική άμυνα, μπόρεσε να τρέξει στο ανοιχτό γήπεδο και με τον Θεόδωρο Ζάρα να κάνει ένα φανταστικό παιχνίδι με 17 πόντους μέχρι την ανάπαυλα του πρώτου μέρους (5/5 διπ, 4/4 τριπ, 3/4 βολές), μπόρεσε να προηγηθεί με δώδεκα πόντους (41-53).

Στο δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη αντέδρασε και επέστρεψε στη διεκδίκηση της νίκης. Με μία αντεπίθεση διαρκείας, ο Κολοσσός μείωσε σημαντικά τη διαφορά και έκλεισε την τρίτη περίοδο στο -8 (62-70).

Ο Ζάρας μπορεί να μην συνέχισε με τον ίδιο ρυθμό, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο βγήκε μπροστά για την ομάδα του Γιάννη Καστρίτη ο Τζαμάλ Σούλερ (17 π). Ο Αμερικανός άσος με μεγάλα σουτ διατήρησε τον Ηρακλή μπροστά στο σκορ.

Ο Κολοσσός μείωσε ακόμα και στον έναν πόντο (84-85), αλλά οι φιλοξενούμενοι δείχνοντας την απαραίτητη ψυχραιμία από την γραμμή των ελεύθερων βολών κατάφερε να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα με 86-88.

Με αυτήν τη νίκη, ο Ηρακλής βελτίωσε το ρεκόρ του σε 5-5 και ανέβηκε στην όγδοη θέση του βαθμολογικού πίνακα της Basket League, ενώ από την άλλη ο Κολοσσός υποχώρησε στο 4-6.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 41-53, 62-70, 86-88