Μία ημέρα μετά το απολαυστικό ντέρμπι των ”αιωνίων” για την Euroleague (6/12), ήρθε το καλύτερο παιχνίδι για τη φετινή EKO Basket League! Ο Ιωνικός Affidea (6-4) κατέβαλε το Περιστέρι Winmasters (7-3) με 100-95 στη δεύτερη παράταση και σε ένα ”Σοφία Μπεφόν” στο Παλαιό Φάληρο που… ζέσταναν οι Νικαιώτες.

Ο Χαραλαμπόπουλος σημείωσε το καθοριστικότερο σουτ του αγώνα. Με τρίποντο έγραψε το 96-92 με 22 δευτερόλεπτα να υπολείπονται, παρ’ ότι μετρούσε 0/5 πίσω από τα 6.75 μέχρι εκείνη την ώρα! Βασικοί πρωταγωνιστές της μεγάλης μάχης οι Στιβ Μπαρτ με 35 πόντους (4/8 διπ., 4/10 τριπ., 15/16 β.), 2 ασίστ και 3 λάθη σε 31 λεπτά και από την άλλη ο Γιανίκ Μορέιρα με 30 πόντους (12/20 διπ., 6/10 β.) και 8 ριμπάουντ σε 37 λεπτά!

Η ομάδα του Νίκου Βετούλα πέρασε μπροστά μετά το 5′ και διατήρησε το προβάδισμα της έως το 24′, όταν οι φιλοξενούμενοι αμύνθηκαν καλύτερα από κάθε άλλη στιγμή στην αναμέτρηση και στο 26′ προηγήθηκαν με 50-44. Υπεύθυνοι ήταν οι Σμιθ και Μορέιρα,  όμως οι… καυτοί, Μπαρτ και Χαραλαμπόπουλος, ανέτρεψαν άμεσα την κατάσταση.

”Σεληνιασμένος” ο Αμερικανός γκαρντ των ”κυανόλευκων”, πέτυχε τους 14 από τους 19 πόντους της ομάδας του στο τέταρτο δεκάλεπτο με τους εννέα πρώτους να είναι στη σειρά! Ο Γκρέι βοήθησε για πρώτη φορά στο ματς στο 35′ και με το σκορ στο 77-73, οι Σμιθ με lay-up και Μορέιρα με δύο βολές, οδήγησαν τον αγώνα στην παράταση με 77-77.

Εκεί, οι Χάτσερ-Μορέιρα-Γκρέι βγήκαν μπροστά και έγραψαν το 83-78 και το 84-80 με  1:42 να απομένει. Με τον κόσμο στον πλευρό τους, οι ”οικοδεσπότες” ισοφάρισαν σε 85-85, με τον Μορέιρα να κάνει 1/2 βολές και τους Μπαρτ-Σμιθ να αστοχούν σε τρίποντα. Το ντέρμπι κράτησε για τα καλά, οι εναλλαγές στο σκορ διαδέχονταν η μία την άλλη, όπου ο Χαραλαμπόπουλος εκτέλεσε και έβαλε τα θεμέλια μιας σπουδαίας νίκης με 100-95!

Στα δύο έξτρα πεντάλεπτα, οι γηπεδούχοι που ηττήθηκαν στη μάχη της στατιστικής, ”λύγισαν” το σύνολο του Νίκου Παπανικολόπουλου, το οποίο μέτρησε 27 ασίστ έναντι  18, 43 ριμπάουντ έναντι 40, 13 λάθη έναντι 14, όμως ο πάγκος πρόσφερε 20 πόντους έναντι 54 του Ιωνικού, κυρίως, λόγω του Στιβ Μπαρτ Jr. Το Περιστέρι  ευστόχησε σε 27 δίποντα έναντι 19, όμως είχε ποσοστό 51% (27/52) έναντι 61% (19/31). Σημαντικός παράγοντας, επίσης, οι βολές, 29/35 είχε ο Ιωνικός και 8/15 οι ”κυανοκίτρινοι”.

Τα δεκάλεπτα: 25-22, 37-33, 58-55, 77-77 (κ.α.), 85-85 (1η παρ.), 100-95 (2η παρ.)