Σταθερά στη δεύτερη θέση της κατάταξης συνεχίζει η ΤΣΣΚΑ Μόσχας, που το βράδυ της Παρασκευής είχε εύκολο έργο απέναντι στη συμπολίτισσά της, Χίμκι, την οποία νίκησε με 97-72.

Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη πέτυχε την τέταρτη συνεχόμενη νίκη της, έφτασε στο 22-10 και θα κλείσει την κανονική περίοδο με δύο ακόμα εντός έδρας αγώνες, απέναντι σε Παναθηναϊκό και Βιλερμπάν.

Δίχως τον Μάικ Τζέιμς για το υπόλοιπο της σεζόν, η ΤΣΣΚΑ είχε την πολυφωνία στο σκοράρισμα, αφού ήδη από την τρίτη περίοδο είχε πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων και τελείωσε τον αγώνα με έξι “διπλούς”.

Μάλιστα στην τρίτη περίοδο η διαφορά άγγιξε τους 30 πόντους, από το 47-32 του ημιχρόνου, στο 76-47 του 30:00.

Η Χίμκι έπαιζε χωρίς τον Σβεντ και το ρεκόρ της πλέον είναι 4-28.

Για την ΤΣΣΚΑ, από 16 πόντους πέτυχαν Φόιγκτμαν και Λούντμπεργκ, 14 ο Έρικ και 13 ο Χίλιαρντ.

Για τη Χίμκι 16 πέτυχε ο Μίκι, 15 ο Καράσεφ και 14 ο ΜακΚόλουμ.

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 47-34, 76-47, 97-72