Το Μαρούσι κατέκτησε το Πρωτάθλημα στην Elite League αφού στον τελικό του Final-4 νίκησε τον Τρίτωνα με 76-73 στο κλειστό των Άνω Λιοσίων το απόγευμα της Κυριακής.

Ο αγώνας είχε μεγάλες ανατροπές στο δεύτερο ημίχρονο και κρίθηκε στο φινάλε με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Γιάννη Μιχαλούτσο του Αμαρουσίου.

Με το σκορ στο 71-70 ευστόχησε σε τρίποντο για το 74-70 στα 34”, ο Μάιερς μείωσε 74-73 με τρίποντο στα 10” και πάλι ο Μιχαλούτσος, με 2/2 βολές έκανε το 76-73 για το Μαρούσι.

Ο Μάιερς επιχείρησε τρίποντο στην τελευταία επίθεση του Τρίτωνα, όπου το Μαρούσι επέλεξε να παίξει άμυνα και να μην κάνει φάουλ και δικαιώθηκε αφού αστόχησε!

Ο Τρίτωνας διαμαρτυρήθηκε για εκπρόθεσμο τρίποντο του Μιχαλούτσου στα 34” καθώς είχε λήξει ο χρόνος επίθεσης όταν η μπάλα βρισκόταν ακόμα στα χέρια του.

Μάλιστα κατέθεσε ένσταση έπειτα από τον αγώνα.

Αμφότεροι, είχαν κερδίσει από χθες από μια θέση στην Basket League, με τις νίκες τους στους ημιτελικούς.

Ο Τρίτωνας επικράτησε 79-77 του Ψυχικού, ενώ το Μαρούσι επιβλήθηκε 80-68 του Πανερυθραϊκού.

Η εξέλιξη του αγώνα

Ο τελικός έμοιαζε λιγότερο αγχωτικός από τα χθεσινά παιχνίδια, αν και στο δεύτερο ημίχρονο έγινε μάχη για τη νίκη και τον τίτλο!

Το Μαρούσι έκανε εντυπωσιακό πρώτο ημίχρονο με 8/15 τρίποντα απέναντι στη ζώνη του Τρίτωνα και προηγήθηκε και με 15 πόντους διαφοράς (31-16 στο 11′) πριν κλείσει το πρώτο 20άλεπτο στο +13, 49-36. Ο Καμαριανός είχε ήδη 13 πόντους με 3/3 τρίποντα!

Ο Τρίτωνας μεταμορφώθηκε στην επανάληψη και με αφετηρία την άμυνά του, ανέτρεψε τα δεδομένα.

Μολονότι έπαιξε χωρίς τον Μανοΐλοβιτς που είχε φορτωθεί με 4 φάουλ, έκανε 28-9 στην τρίτη περίοδο με 12 πόντους του Κουφόπουλου σε αυτό το διάστημα

Η ομάδα του Μιχελάκου είχε 4/5 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 8/12 βολές στο Γ’ δεκάλεπτο, ενώ το Μαρούσι είχε μόλις 4/8 δίποντα, 0/6 τρίποντα, 1/3 βολές!

Το Μαρούσι μάλιστα έχασε και τον προπονητή του, Γιώργο Σκαραφίγκα που αποβλήθηκε νε 3:13 για τα 30′, μετά από διαμαρτυρία του.

Ο Τρίτωνας έφτασε στο +7, 63-56, αλλά το Μαρούσι δεν είχε πει την τελευταία του λέξη.

Έφερε τον αγώνα στα ίσια και προσπέρασε με 68-64 στα 3,4 λεπτά για τη λήξη!

Ο Μιχαλούτσος έκανε με τρίποντο το 74-70 στα 34” και ο Μάιερς απάντησε με τρίποντο στα 10” για το 74-73. Ο Τρίτων έκανε αμέσως φάουλ, ο Μιχαλούτσος πήγε στη γραμμή και με 2/2 βολές έγραψε το 76-73, έχοντας 11 από τους 16 πόντους του στο τελευτασίο δεκάλεπτο!

Στην τελευταία επίθεση, η coach του Αμαρουσίου, Λία Γκουζίνη, ζήτησε καθαρή άμυνα, ο Μάιερς έκανε το τρίποντο αλλά αυτήν τη φορά δεν βρήκε στόχο για να κατακτήσει το Μαρούσι το Πρωτάθλημα!

Πρώτοι σκόρερ του Αμαρουσίου ήταν οι Καμαριανός (16π., 11 ριμπ., 4 ασ.), Μιχαλούτσος (16π.), Ξύδας (14π., 6 ασ.).

Ο Νίκος Καμαριανός αναδείχθηκε MVP.

Ο Κώστας Κουφόπουλος πέτυχε 18 πόντους για τον Τρίτωνα και ο Παναγιώτης Τσάμης είχε 15 πόντους-9 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 16-27, 36-49, 64-58, 73-76

Τρίτων (Μιχελάκος): Μάγερς 11 (2), Μανοΐλοβιτς 6, Κουφόπουλος 18 (4), Ζαραϊδώνης 6, Πράπας, Προίσκος 6 (1), Καμπερίδης 11 (1), Τσάμης 15 (1).

Μαρούσι (Σκαραφίγκας, Γκουζίνη): Κούσης, Στασινός 5 (1), Θεοδώρου 2, Ξύδας 14 (3), Καψαλος 5 (1), Καμαριανός 16 (3), Παπαγεωργόπουλος 6, Μιχαλούτσος 16 (2), Σταυρακούκας 7 (1), Γουντς 5.

H photo gallery των απονομών ΕΔΩ

Η απονομή στους Πρωταθλητές της Elite League και τα highlights ΕΔΩ

H photo gallery του τελικού

Elite League: Στην τρίτη θέση το Ψυχικό, 79-61 τον Πανερυθραϊκό (vids & gallery)

Ρεμεντέλας: “Η απογοήτευση είναι μεγάλη, άδικο το σύστημα διεξαγωγής” (vid)

Τζαβέλλας: “Πιστέψτε στα όνειρά σας. Είμαστε όλοι ίσοι”

Elite League (Α2) 2022-23: Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα

Elite League: Οι Πρωταθλητές και οι πρώτοι σκόρερ στην ιστορία της Α2