Την ήττα με 79-78 από τη Βραζιλία γνώρισε την Τρίτη (03/09) η Εθνική μας ομάδα στη 2η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Παγκοσμίου Κυπέλλου και πλέον θέλει οπωσδήποτε τη νίκη, την Πέμπτη (05/09) επί της Νέας Ζηλανδίας ώστε να προκριθεί στους “16”.

Μολονότι βρέθηκε να προηγείται ακόμα και με 17 πόντους (40-23) λίγο πριν τελειώσει το ημίχρονο, η Εθνκή μας δέχτηκε 49 πόντους στο δεύτερο μισό κι οι Βραζιλιάνοι κέρδισαν τόσο στο παρκέ όσο και στα mind games με ηγέτη τον 37χρονο Βαρεζάο (22π.-9 ριμπ.) και τον 39χρονο Άλεξ Γκαρσία (13π.-6 ασίστ).

Ήταν ένα μάθημα που καλύτερα να απέφευγε η Εθνική μας, καθώς θα παίξει έναν “τελικό” με τη Νέα Ζηλανδία για το ποιος θα ακολουθήσει τη Βραζιλία στους “16” και στο καλύτερο σενάριο, θα πάει με έναν βαθμό λιγότερο στη β’ φάση για να διασταυρωθεί με τους δύο καλύτερους του ομίλου των ΗΠΑ…

Ο Γιώργος Πρίντεζης (20π.) με τον Κώστα Σλούκα (9π.-11 ασίστ) έδωσαν τεχνητές αναπνοές στην Ελλάδα στο τέλος, αλλά η νίκη πήγε σε αυτόν που την άξιζε περισσότερο με βάση την εικόνα του αγώνα.

Η εξέλιξη

Με σαφή έμφαση στην προστασία της ρακέτας τους, οι Βραζιλιάνοι κράτησαν έξω την ελληνική ομάδα από την αρχή του αγώνα, ωστόσο η ποιότητα και τα τρίποντα συντηρούσαν μικρό, αλλά σταθερό προβάδισμα για την Εθνική μας.

Η Βραζιλία προσπέρασε προσωρινά με τον Βαρεζάο σε 11-9 αλλά η είσοδος του Γιώργου Πρίντεζη έδωσε επιπλέον λύσεις και η Ελλάδα προσπέρασε με 19-15 στο δεκάλεπτο, μολονότι είχε μόλις ένα καλάθι για δύο πόντους.

Ήταν όμως άριστη στις βολές (8/8) στη… βροχή των φάουλ των Βραζιλιάνων!

Άρχισε δεν να χτίζει διαφορά με κορυφαίο τον Γιώργο Πρίντεζη. Στα πρώτα 5:45 συμμετοχής του, ο πολύπειρος φόργουορντ του Ολυμπιακού είχε 3/3 τρίποντα, 3/3 βολές και η Εθνική προηγήθηκε με 26-19 με 7:07 για το ημίχρονο.

Το νερό μπήκε στο αυλάκι και μολονότι με την τακτική της, κυρίως με την άμυνα ζώνης,  η Βραζιλία περιόρισε τη δράση του Γιάννη Αντετοκούνμπο έδωσε χώρο στους… υπόλοιπους να την… εκτελέσουν.

allstarbasket.grΟ Νικ Καλάθης πέτυχε 8 συνεχόμενους πόντους κι έφτασε στους 11 στο ημίχρονο με 3/4 τρίποντα!

Η ταυτόχρονη παρουσία του με τον Κώστα Σλούκα στο παρκέ είχε εντυπωσιακά αποτελέσματα αφού η Ελλάδα βρέθηκε στο +17, 40-23 με δύο λεπτά για το τέλος!

Σε αυτό μέτρησαν η εξαιρετική άμυνα όλων των παιδιών, αλλά και η απουσία δημιουργίας των Βραζιλιάνων. Ο 37χρονος Βαρεζάο μοιάζει αναντικατάστατος για την ομάδα αυτή με την ικανότητα αλλά και το μυαλό που παίζει κι όσο απουσίασε, στοίχησε στην ομάδα του Πέτροβιτς.

allstarbasket.grΟι Βραζιλιάνοι έκλεισαν με 7-0 το ημίχρονο, αλλά η Εθνική μας είχε την πολυτέλεια να μην αγχωθεί και πήγε στο 40-30 του ημιχρόνου έχοντας στείλει το μήνυμα της ισχυρής ομάδας που έχει πολλούς ποιοτικούς παίκτες!

Η τρίτη περίοδος ήταν δυσάρεστη έκπληξη για την Εθνική που κόλλησε επιθετικά, είχε 0/6 τρίποντα μετά τα 7/13 στο ημίχρονο κι η Βραζιλία όχι απλά “ροκάνισε” τη διαφορά αλλά μάς πήρε και τον αέρα.

Με ηγέτη τον Άντερσον Βαρεζάο (10π. σε αυτή την περίοδο!) οι Βραζιλιάνοι ολοκλήρωσαν ένα 13-0 σερί για να μειώσουν 36-40 και βρήκαν πολλές λύσεις μέσα στην ελληνική ρακέτα.

Η αδύναμη ελληνική άμυνα στο ζωγραφιστό, έδωσε τη δυνατότητα στην ομάδα του Αλεκσάνταρ Πέτροβιτς να πάρει το προβάδισμα (45-44 στο 25:05) και να βρει ψυχολογία.

Η Ελλάδα βρέθηκε στο -6, και ήταν αγνώριστη συγκριτικά με το πρώτο ημίχρονο και πάλι καλά που ο Γιάννης Αντετοκούνμπο πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και με καλάθι και φάουλ μείωσε στο 56-53 του 30:00.

Ο Γιάννης που είχε χρεωθεί με τρία φάουλ, είχε κάτσει μεγάλο μέρος στον πάγκο και αναζητούσε χρόνο και χώρο για να βρει ρυθμό και να βοηθήσει την Εθνική μας!

Ο Κώστας Σλούκας αρχικά και κατόπιν ο Ιωάννης Παπαπέτρου βγήκαν μπροστά στην τελευταία περίοδο. Μάλιστα ο Σλούκας έδωσε στην Εθνική μας το προβάδισμα ξανά με 60-59 νωρίς στη Δ’ περίοδο.

Η Βραζιλία ομως είχε βρει τον τρόπο να επιβληθεί στο παρκέ, χάρη στην εμπειρία των Βαρεζάο-Γκαρσία κατά πρώτο λόγο. Ο Βαρεζάο έμοιαζε με… εν ενεργεία ΝΒΑερ πλεόν με τη δράση του, κι ενώ η Εθνική μας πήγε κυρίως με χαμηλότερα σχήματα στην τελευταία περίοδο κι ενώ Μπουρούσης-Παπαγιάννης ήταν στον πάγκο.

Χτυπούσαν στα μις ματς κάνοντας ευκολότερη τη ζωή τους, τη στιγμή που η ελληνική ομάδα “μάτωνε” για να σκοράρει, δεν είχε εύκολο καλάθι και δεν βρήκε ποτέ ανοιχτό γήπεδο!

Εκεί που όλα έδειχναν χαμένα με την Εθνική στο -5 (76-71) στο 1:15, το κλέψιμο του Αντετοκούνμπο, επέφερε αντιαθλητικό υπέρ του Παπανικολάου που μείωσε με δύο βολές 76-73. Ο Γιώργος Πρίντεζης πέτυχε το 4ο τρίποντό του από την κορυφή στα 34 δεύτερα έφερε τον αγώνα στα ίσια 76-76, πριν ο Βαρεζάο στα 14 κάνει το 78-76, εκθέτοντας πάλι την ελληνική άμυνα!

Παρά το λάθος στην επαναφορά του Καλάθη για τον Αντετοκούνμπο στα τέσσερα δεύτερα, η μια χαμένη βοή του Μπαρμπόσα στα 4 δεύτερα και το φάουλ του Ντίντι στον Κώστα Σλούκα στα 2,1 σε σουτ πίσω από το κέντρο, ανανέωσαν τις ελπίδες μας αφού ο Σλούκας (9π.-11ασ.) είχε τη δυνατότητα να κάνει το 79-79. Στην τρίτη βολή όμως η μάλα αναπήδησε κι οι Βραζιλιάνοι την έδιωξαν για να πανηγυρίσουν μια νίκη με 79-78 που τους δίνει την πρωτιά στον όμιλο.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 40-30, 53-56, 78-79