Με όπλο την άμυνά του ο Άρης επέστρεψε από το -13 και νίκησε τον Ηρακλή με 69-63 στο Nick Galis Hall το Σάββατο, σε μια υπερπολύτιμη νίκη για τη συνέχεια του πρωταθλήματος!

Διότι απλώς ο Άρης έφτασε στο 4-11 μετά από 15 αγώνες, είναι στην τελευταία θέση μαζί με τον ΠΑΟΚ που έχει το ίδιο ρεκόρ, κι ενώ λίγο πιο πάνω είναι ο Κολοσσός με 5-10 και οι Ηρακλής, Ρέθυμνο, Λάρισα, Πανιώνιος με 6-9.

Ο Άρης νίκησε Ηρακλή και άγχος στην τρίτη περίοδο, όταν με επιμέρους σκορ 22-10, πήρε το προβάδισμα και δημιούργησε διαφορά που έφτανε σε διψήφια νούμερα.

Ο λόγος για αυτήν την έκρηξη ήταν η άνοδος του Κεν Μπράουν και του Τζέιλεν Μόρις που πέτυχαν μαζί 14 πόντους στο 22-10 του Άρη.

Μέχρι τότε, μόνο ο Λευτέρης Μποχωρίδης (16π.) έφτανε στο καλάθι του Ηρακλή.

allstarbasket.grΟ “Γηραιός” προηγήθηκε 18-5 μετά από 8:20 αγώνα, ο Άρης είχε 3/15 σουτ στην πρώτη περίοδο, αλλά με την άμυνά του, κράτησε πολύ χαμηλά και τον Ηρακλή.

Από ένα σημείο κι έπειτα οι παίκτες του Γιάννη Καστρίτη σούταραν μόνο για τρίποντο, δεν πέτυχαν ούτε δίποντο στη β’ περίοδο και πρόσθεσαν μόλις δύο στην τρίτη!

Για αυτό το λόγο το 36-41 του 24:36 έγινε με 13-0 49-41 στο 28:24 και 53-42 στις αρχές της τελευταίας περιόδου.

Ο Χάνλαν πήρε προσπάθειες στο τελευταίο τετράλεπτο και με τον Ζάρα και τον Σούλερ, μείωσαν 60-58 στα 1:59, κι ενώ ο Άρη “χάρισε” μπάλες στην επίθεση με επιπόλαια λάθη!

Δύο άμυνες των Μποχωρίδη (κλέψιμο) Σλαφτσάκη (κόψιμο) και 6 αναπάντητοι πόντοι από Ντραγκίσεβιτς (4) και Μιλόσεβιτς (2) έβαλαν άμεσα τέλος (66-58) στο θρίλερ που πήγε πάλι να δημιουργηθεί!

Τα δεκάλεπτα: 9-18, 29-32, 51-42, 69-63

Τα photo clicks του Άρης-Ηρακλής (gallery)

Basket League 2019-2020: Πρόγραμμα – Αποτελέσματα

Basket League 2019-2020: Η Βαθμολογία

ΛΑΡΙΣΑ-ΠΑΟΚ 85-85

ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ-ΑΕΚ 70-79

ΗΦΑΙΣΤΟΣ ΛΗΜΝΟΥ-ΠΑΝΙΏΝΙΟΣ 79-74

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ-ΡΕΘΥΜΝΟ 71-61

Οι πρώτοι της Basket League: Ο Φράνκαμπ πέρασε τον Λάνγκφορντ στους σκόρερς