Προμηθέας

Ο Προμηθέας Πάτρας συνέχισε με νίκη τις υποχρεώσεις του στο Eurocup, καθώς νίκησε τη Μακάμπι Ρισόν με 88-77, στην έκτη αγωνιστική της διοργάνωσης.

Ο Προμηθέας Πάτρας ήταν πολύ καλός στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης, καθώς από την έναρξη του αγώνα μπόρεσε να επιβληθεί της Μακάμπι Ρισόν και να θέσει τον δικό του τόνο.

Με τον Κρις Μπαμπ να έχει πάρει το… όπλο του επιθετικά από νωρίς και να τελειώνει τον αγώνα με 20 πόντους, η ομάδα του Μάκη Γιατρά είχε τα ηνία της αναμέτρησης από το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (20-17).

Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους και το πρώτο μισό του αγώνα έκλεισε με τη διαφορά να έχει φτάσει τη μεγαλύτερη τιμή της, το +13 (43-30).

Το δεύετερο ημίχρονο δεν έκριβε εκπλήξεις και έτσι ο Προμηθέας συνέχισε να έχει πατημένο το πόδι στο γκάζι, ενώ οι φιλοξενούμενοι έψαχναν μάταια, να βρουν το αντίδοτο στην επιθετική τους δυστοκία.

Οι Πατρινοί, σουτάροντς με 47,8%, πίσω από την γραμμή των 6,75 μ. έλεγχαν πλήρως την αναμέτρηση. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι μπόρεσαν να επιστρέψουν στη διεκδίκηση του ροζ φύλλου αγώνα, μειώνοντας ακόμα και στους 5 (76-71).

Βέβαια, η ομάδα του Γιατρά έδειξε την απαραίτητη συγκέντρωση και σοβαρότητα και κατάφερε τελικά να πάρει τη νίκη με 88-77.

Με αυτή τη νίκη ο Προμηθέας βελτίωσε το ρεκόρ του σε 5-1, ενώ από την άλλη η Μακάμπι Ρισόν υποχώρησε στο 1-5.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 43-30, 63-54, 88-77