Την τρίτη της φετινή νίκη και πρώτη εκτός έδρας, στο Basketball Champions League πέτυχε η ΑΕΚ την Τετάρτη (6/11) στην Τουρκία, όπου επικράτησε της Μπαντίρμα με 68-50 στην 4η αγωνιστική της φάσης των ομίλων.

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου έχτισε την κυριαρχία της με την άμυνα του πρώτου ημιχρόνου και στο δεύτερο μισό τη διατήρησε μέσω της επίθεσής της.

Η μεγάλη διαφορά έγινε ουσιαστικά στο μεγαλύτερο μέρος της β’ περιόδου, όπου η ελληνική ομάδα κράτησε άποντη την Μπαντίρμα για 6:30 αγώνα και το 14-22 έγινε 14-31!

Το σερί, όμως ήταν 12-0 για την ΑΕΚ, καθώς είχε αρχίσει από το πρώτο δεκάλεπτο και συγκεκριμένα από το 19-14.

Ο Μάρκους Σλότερ

Ο Χάρης Γιαννόπουλος ήταν η επιθετική λύση για την ΑΕΚ στο πρώτο μέρος, ο Σαντ Ρος ο παίκτης που καθοδηγούσε και ο Μάρκους Σλότερ εκείνος που συνιστούσε την εγγύηση στο ριμπάουντ!

Δείτε ορισμένα καλάθια από το 12-0 σερί της ΑΕΚ με το οποίο από το +5 έφτασε στο +17 έπειτα από 16:15 αγώνα.

Στην τρίτη περίοδο η Μπαντίρμα έδειχνε να βρίσκει σφυγμό επιθετικά, αλλά ήταν προσωρινό.

Ο Πριούιτ πέτυχε 3/3 τρίποντα σε διάστημα ενός λεπτού, το κοινό της τουρκικής ομάδας ζεστάθηκε, αλλά ήταν για λίγο.

Ο Νίκος Γκίκας

Ο Γιόνας Ματσιούλις (11π.) ανέλαβε δράση επιθετικά, ο Κιθ Λάνγκφορντ (14π.) που είχε αρχικά 1/8 σουτ, άρχισε να βρίσκει τα καλά του πατήματα, ενώ ο Χάουαρντ Σαντ Ρος (8π., 9 ασίστ, 6 ριμπ., 2 κλεψίματα), έκανε… όλα τα υπόλοιπα σε μια ακόμη ηγετική εμφάνιση με προσφορά σε όλα τα κομμάτια του παιχνιδιού!

Από ένα σημείο κι έπειτα στο γήπεδο ακούγονται μόνο οι Έλληνες φίλοι της ΑΕΚ, οι οποίοι δεν σταμάτησαν δευτερόλεπτο να τραγουδούν!

Η διαφορά έφτασε πρώτα στους 18 (59-41) μετά στους 21 (66-45 με 4:22 για τη λήξη) και ο αγώνας τελείωσε με νίκη για την ελληνική ομάδα με το ενδεικτικό 68-50.

Στην αποστολή της ΑΕΚ ήταν και ο νεοαποκτηθείς Μάριο Τσάλμερς, ωστόσο ο προπονητής της ΑΕΚ, Ηλίας Παπαθεοδώρου δεν τον χρησιμοποίησε.

Τα δεκάλεπτα: 14-22, 21-33, 37-53, 50-68

BASKETBALL CHAMPIONS LEAGUE: ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 2019-20