Η Εθνική Παίδων συνέχισε τις εντυπωσιακές εμφανίσεις στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα U16 στα Σκόπια, αφού το μεσημέρι της Κυριακής νίκησε και το Μαυροβούνιο με 79-45.

Ήταν η τρίτη νίκη της σε ισάριθμους αγώνες στον Δ’ όμιλο, όπου τερμάτισε πρώτη, έπειτα από τις ευρείες νίκες επί Ισπανίας (75-47) και Β.Μακεδονίας (78-48),

Στους “16”, σε νοκ άουτ αγώνα, θα αντιμετωπίσει την Τρίτη (16/08, 19:45) την τελευταία του Γ’ ομίλου Λετονία.

Η άμυνα της ελληνικής ομάδας ήταν για μια ακόμα φορά το στοιχείο που έκρινε την αναμέτρηση.

Μια ομάδα με μεγάλη ταχύτητα στις αντιδράσεις, 14 κλεψίματα, μόνο στο πρώτο μέρος όπου παρά την αστοχία (2/11 τρίποντα, 6/13 βολές) προηγήθηκε 36-26.

Τελείωσε δε με 21 κλεψίματα!

Παρά την απουσία του μεγάλου άτυχου της διοργάνωσης, Λευτέρη Λιοτόπουλου, παρά τα τρία φάουλ του Νεοκλή Αβδάλα από το 14′, η Ελλάδα κυριάρχησε και στη Γ’ περίοδο έκανε επιμέρους σκορ 17-4!

Διάστημα στο οποίο οδήγησε το Μαυροβούνιο σε 6 λάθη (23 σε 30 λεπτά!), του επέτρεψε μόλις 1/12 σουτ και 2/6 βολές, ενώ είχε πολλά επιθετικά ριμπάουντ.

Ο Μαραγκουδάκης πέτυχε σε αυτό το διάστημα οκτώ πόντους, σχεδόν τους μισούς της Ελλάδας και τους διπλάσιους από όλο το Μαυροβούνιο για να εκτιναχθεί η διαφορά στο 53-30.

Η ομάδα του Βαγγέλη Ζιάγκου δεν κατέβασε ταχύτητα στην τελευταία περίοδο. Μάλιστα ο Νεοκλής Αβδάλας πέτυχε 9 πόντους στο πρώτο πεντάλεπτο κι η Εθνική μας έφτασε έως το +32, 73-41 με το τρίποντο του Τσαχτσίρα στα 3:47 για τη λήξη.

Η μεγαλύτερη διαφορά ήλθε με 1:43 για το τέλος, όταν η Ελλάδα έφτασε στο +37, 79-42, πριν τελειώσει ο αγώνας με 79-45.

Τα δεκάλεπτα: 19-13, 36-26, 53-30, 79-45

Ελλάδα (Ζιάγκος): Χαβουτσάς 2, Επαμεινώνδας 8 (4/4 διπ., 4 ασ.), Κομνιανίδης 7 (4 ριμπ., 3 κλ.), Μαραγκουδάκης 17 (1 τροπ., 5 κλεψ.), Τσαχτσίρας 8 (2 τριπ, 6 ριμπ., 4 κλ. 1 κοψ), Αμπόσι 2, Αβδάλας 18 (2 τριπ., 6 ασ., 6 ριμπ., 3 κλ.), Πατρίκης 6, Ροζακέας 4, Σοϊλεμετζίδης 5 (1), Σπάρταλης 2