allstarbasket.gr

Το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Παίδων (U16) 2022, άρχισε την Παρασκευή 12 Αυγούστου στα Σκόπια και ολοκληρώθηκε στις 20 Αυγούστου με τη Λιθουανία να κατακτά το χρυσό μετάλλιο και την Ελλάδα να τερματίζει στην 4η θέση.

Στη φάση των ομίλων η Ελλάδα νίκησε άνετα την Ισπανία (75-47), τη διοργανώτρια Βόρεια Μακεδονία (78-48) και το Μαυροβούνιο (79-45).

Στην επόμενη φάση προκρίθηκαν όλες οι ομάδες και άρχισαν τα νοκ-άουτ χιαστί.

Πρώτος αντίπαλος της Εθνικής Παίδων στα νοκ άουτ, ήταν στη φάση των “16” η Λετονία. Η Εθνική μας επικράτησε άνετα με 84-62 και προκρίθηκε στους “8”, εκεί όπου νίκησε το Ισραήλ με 75-67, όμως στον ημιτελικό ηττήθηκε με 77-61 από τη Λιθουανία.

Στον μικρό τελικό η Εθνική μας έχασε από τη Γαλλία με 46-65, ενώ στον τελικό η αήττητη Λιθουανία νίκησε με 77-68 την Ισπανία και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο.

Η Σερβία παρέμεινε στην Α’ κατηγορία, καθώς κέρδισε την Κροατία με 70-63 στον αγώνα για τη 13η θέση.

Κροατία, Ολλανδία και Δανία είναι οι τρεις ομάδες που θα αγωνίζονται του χρόνου στη Β’ Κατηγορία.

Το πανόραμα των αγώνων

Α’ ΦΑΣΗ

Α’ ΟΜΙΛΟΣ

12/08

Ισραήλ-Ολλανδία 81-55

Λιθουανία-Γαλλία 73-41

13/08

15:15 Γαλλία-Ισραήλ 92-80

22:00 Ολλανδία-Λιθουανία 73-80

14/08

17:30 Γαλλία-Ολλανδία 100-46

22:00 Ισραήλ-Λιθουανία 69-98

Η κατάταξη

  1. Λιθουανία 3-0
  2. Γαλλία 2-1
  3. Ισραήλ 1-2
  4. Ολλανδία 0-3

 

Β’ ΟΜΙΛΟΣ

12/08

Σλοβενία-Δανία 60-42

Σερβία-Κροατία 77-86

13/08

17:30 Κροατία-Σλοβενία 64-83

22:00 Δανία-Σερβία 56-77

14/08

17:30 Σλοβενία-Σρρβία 81-86

19:45 Κροατία-Δανία 86-59

 

Η κατάταξη

  1. Σλοβενία 2-1
  2. Σερβία 2-1
  3. Κροατία 2-1
  4. Δανία 0-3

 

Γ’ ΟΜΙΛΟΣ

12/08

Λετονία-Πολωνία 54-87

Ιταλία-Τουρκία 77-51

13/08

15:15 Τουρκία-Λετονία 60-51

17:30 Πολωνία-Ιταλία 69-72

14/08

15:15 Τουρκία-Πολωνία 71-59

22:00 Λετονία-Ιταλία 68-71

Η κατάταξη

  1. Ιταλία 3-0
  2. Τουρκία 2-1
  3. Πολωνία 1-2
  4. Λετονία 0-3

 

Δ’ ΟΜΙΛΟΣ

12/8

Ελλάδα-Ισπανία 75-47

Μαυροβούνιο-Βόρεια Μακεδονία 62-69

13/8

19:45 Ισπανία-Μαυροβούνιο 74-66

19:45 Βόρεια Μακεδονία-Ελλάδα 48-78

14/8

15:15 Μαυροβούνιο-Ελλάδα 45-79

19:45 Ισπανία-Βόρεια Μακεδονία 86-59

Η κατάταξη

  1. Ελλάδα 3-0
  2. Ισπανία 2-1
  3. Β. Μακεδονία 1-2
  4. Μαυροβούνιο 0-3

 

ΦΑΣΗ ΤΩΝ “16” (16/8)

25. Λιθουανία-Δανία 97-48

26. Γαλλία-Κροατία 97-59

27. Σερβία-Ισραήλ 86-94

28. Σλοβενία-Ολλανδία 78-66

29. Ιταλία-Μαυροβούνιο 78-72

30. Τουρκία-Βόρεια Μακεδονία 82-74

31. Ισπανία-Πολωνία 96-54

32. Ελλάδα-Λετονία 84-62

 

ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΟΙ (17/8)

ΘΕΣΕΙΣ 1-8

37. Λιθουανία-Τουρκία 79-68 (παρ.)

38. Γαλλία-Ιταλία 84-77

39. Ισραήλ-Ελλάδα 67-75

40. Σλοβενία-Ισπανία 68-87

ΘΕΣΕΙΣ 9-16

Κροατία-Μαυροβούνιο 65-72

Ολλανδία-Πολωνία 65-80

Δανία-Βόρεια Μακεδονία 64-83

Σερβία-Λετονία 76-78

 

ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΙ (19/8)

ΘΕΣΕΙΣ 1-4

47. Λιθουανία-Ελλάδα 77-61

48. Γαλλία-Ισπανία 64-78

ΘΕΣΕΙΣ 5-8

Τουρκία-Ισραήλ 78-90

Ιταλία-Σλοβενία 72-57

ΘΕΣΕΙΣ 9-12

Βόρεια Μακεδονία-Λετονία 77-83 (παρ.)

Μαυροβούνιο-Πολωνία 87-69

ΘΕΣΕΙΣ 13-16

Δανία-Σερβία 63-87

Κροατία-Ολλανδία 79-67

 

ΤΕΛΙΚΟΙ (Σάββατο, 20/8)

ΜΕΓΑΛΟΣ ΤΕΛΙΚΟΣ

Λιθουανία-Ισπανία 77-68

ΜΙΚΡΟΣ ΤΕΛΙΚΟΣ

Ελλάδα-Γαλλία 46-65

ΘΕΣΕΙΣ 5-6

Ισραήλ-Ιταλία 89-75

ΘΕΣΕΙΣ 7-8

Τουρκία-Σλοβενία 46-67

ΘΕΣΕΙΣ 9-10

Λετονία-Μαυροβούνιο 54-64

ΘΕΣΕΙΣ 11-12

Βόρεια Μακεδονία-Πολωνία 68-71

ΘΕΣΕΙΣ 13-14

Σερβία-Κροατία 70-63

ΘΕΣΕΙΣ 15-16

Δανία-Ολλανδία 55-70

 

Η τελική κατάταξη

  1. Λιθουανία
  2. Ισπανία
  3. Γαλλία
  4. Ελλάδα
  5. Ισραήλ
  6. Ιταλία
  7. Σλοβενία
  8. Tουρκία
  9. Mαυροβούνιο
  10. Λετονία
  11. Πολωνία
  12. Βόρεια Μακεδονία
  13. Σερβία
  14. Κροατία
  15. Ολλανδία
  16. Δανία

ΑΦΗΣΤΕ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ

εισάγετε το σχόλιό σας!
παρακαλώ εισάγετε το όνομά σας εδώ

Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί το Akismet για να μειώσει τα ανεπιθύμητα σχόλια. Μάθετε πώς υφίστανται επεξεργασία τα δεδομένα των σχολίων σας.