Εθνική

Η Ελλάδα κατέλαβε την πέμπτη θέση στην τελική κατάταξη μεταξύ των 24 εθνικών ομάδων που συμμετείχαν στο EuroBasket 2022.

Θυμίζουμε ότι, ο Γιάννης Αντετοκούνμπο συμπεριλήφθηκε στην καλύτερη πεντάδα της διοργάνωσης, που ολοκληρώθηκε στο Βερολίνο με την Ισπανία να κατακτά τον τίτλο επικρατώντας 88-76 της Γαλλίας στον μεγάλο τελικό. Η Γερμανία κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο νικώντας με 82-69 την Πολωνία στον μικρό τελικό.

Τον “Greek Freak” πλαισίωσαν στην κορυφαία ομάδα της διοργάνωσης ο Ντένις Σρέντερ (Γερμανία), ο Λορένζο Μπράουν (Ισπανία), ο Ρούντι Γκομπέρ (Γαλλία) και ο Γουίλι Ερνανγκόμεθ (Ισπανία). Ο τελευταίος αναδείχθηκε πολυτιμότερος παίκτης του EuroBasket, ενώ ο αδερφός του, Χουάντσο Ερνανγκόμεθ, καλύτερος παίκτης του μεγάλου τελικού.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν και ο πρώτος σκόρερ του τουρνουά, έχοντας κατά μέσο όρο 29.3 πόντους. Τον ακολούθησαν οι Λάουρι Μάρκανεν (27.9), Σάσα Βεζένκοφ (26.8) και Λούκα Ντόντσιτς (26.0).