Η Γερμανία κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο Eurobasket 2022 αφού νίκησε στον μικρό τελικό την Πολωνία με 82-69 στο Βερολίνο.

Είναι το τρίτο μετάλλιο στην ιστορία των Γερμανών, μετά το χρυσό το 1993 στο Μόναχο και το ασημένιο το 2005 στο Βελιγράδι, όταν είχαν χάσει στον τελικό από την Ελλάδα.

Ο Γιοχάνες Φόιγκτμαν έκανε το καλύτερό του παιχνίδι στη διοργάνωση κι ήταν μακράν του δεύτερου ο κορυφαίος παίκτης για τη Γερμανία.

Είχε 14 πόντους, 9 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 blocks και 29 αξιολόγηση.

Πρώτος σκόρερ της ομάδας του Χέρμπερτ, ήταν ο Ντένις Σρέντερ με 26 πόντους από 3/3 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 8/9 βολές, έδωσε 6 ασίστ αλλά έκανε και 8 λάθη.

Βέβαια πέτυχε δύο καθοριστικά συνεχόμενα τρίποντα όταν η Γερμανία ξέφυγε για τα καλά προς το τέλος 76-66, κι ενώ είχαν προηγηθεί δύο εξίσου κρίσιμα του Φόιγκτμαν για το 68-64, λίγο μετά την ισοφάριση της Πολωνίας σε 59-59.

Η εξέλιξη του αγώνα

Η Γερμανία κράτησε χαμηλά το σκορ των Πολωνών στο πρώτο ημίχρονο, με προσεκτική άμυνα στην περιφέρεια, κι ελάχιστους διαδρόμους ανοιχτούς. Ο Γιοχάνες Φόιγκτμαν τα έκανε όλα (5 ασίστ, 5 ριμπάουντ, 5 πόντοι), ο Σρέντερ είχε 12 πόντους κι όταν οι οικοδεσπότες της διοργάνωσης έκαναν 13-0 σερί, ξέφυγαν από το 21-20 στο 34-20 πριν κλείσουν το ημίχρονο στο 36-23.

Μετά τα 0/10 τρίποντα του ημιχρόνου, η Πολωνία βρήκε 6 εύστοχα στην τρίτη περίοδο και με τον Σοκολόφσκι να πετυχαίνει 8 πόντους στο πρώτο πεντάλεπτο, πλησίασε ξανά.

Με τα τρίποντα του Γκάρμπατς και την αφύπνιση του Σλότερ που ήταν “φάντασμα” του καλού του εαυτού για 26 λεπτά, έφτασε και σε απόσταση 5 πόντων, 54-49 μετά από 30 λεπτά, έχοντας ανακτήσει τις ελπίδες και την αυτοπεποίθησή της.

Οι παίκτες του Χέρμπερτ αναλώθηκαν σε πολλά άστοχα μακρινά σουτ, δεν είχαν υπομονή κι έτσι οι Πολωνοί τους έφτασαν στο 59-59 με το 4ο τρίποντο του Γκάρμπατς ο οποίος είχε 3,9 πόντους μέσο όρο στη διοργάνωση!

Εκεί μίλησε πάλι ο Φόιγκτμαν με δύο συνεχόμενα τρίποντα και μια ασίστ για το 68-64, για να ακολουθήσουν δύο καθοριστικά ακόμα, του Σρέντερ για το 76-66 με 2:19 για το τέλος.

H Πολωνία δεν είχε πια δυνάμεις για νέα επιστροφή σε τόσο μικρό διάστημα, κι αποδέχτηκε την ήττα της με 82-69 και την τιμητική 4η θέση, την καλύτερή της από το 1971.

Tα δεκάλεπτα: 19-14, 36-23, 54-49, 82-69