Για τέταρτη φορά στην ιστορία της η Ισπανία στέφθηκε Πρωταθλήτρια Ευρώπης, την Κυριακή, στο Βερολίνο, καθώς νίκησε στον τελικό του  Eurobasket 2022 τη Γαλλία με 88-76.

Μια ομάδα με τόσες αλλαγές από το 2019 που κέρδισε το Παγκόσμιο Κύπελλο, μια ομάδα που δεν συγκαταλεγόταν στα φαβορί, έκανε το απλό:

Έπαιξε το πιο αποτελεσματικό μπάσκετ, το πιο ορθό μπάσκετ σε άμυνα κι επίθεση και κατέκτησε ένα ακόμα μετάλλιο, το 10ο στις 11 τελευταίες διοργανώσεις από το 1999!

Ο Χουάντσο Ερνανγκόμεθ έκανε τη διαφορά από τη δεύτερη περίοδο όταν με 6/7 τρίποντα, οδήγησε την Ισπανία έως το +21, για να δούμε στη συνέχεια, ένα κυνηγητό των Γάλλων, που ναι, μείωσαν, όμως δεν είχαν τύχη, απέναντι σε μια μυαλωμένη ομάδα.

Την κορυφαία σχολή του ευρωπαϊκού μπάσκετ, σε όλες τις ηλικίες, την απόλυτη ομάδα στα πρώτα 22 χρόνια του 21ου αιώνα στο ευρωπαϊκό μπάσκετ.

Η εξέλιξη του τελικού:

Με προσήλωση στην άμυνα η Ισπανία δεν άφησε τίποτα ελεύθερο στους Γάλλους με το “καλημέρα” τοπυ τελικού. Αν κι οι 6 πρώτοι πόντοι του τελικού ήρθαν από βολές, οι ισπανοί βρήκαν σιγά-σιγά ρυθμό και με 8 πόντους του Γουίλι Ερνανγκόμεθ άρχισαν να ξεφεύγουν στο σκορ.

Η Γαλλία έκανε 5 λάθη στα πρώτα 7,5 λεπτά, έχασε τα έξι από τα επτά τρίποντά της και πάλι κακλά που έχανε μόνο με εννέα πόντους (23-14) στο δεκάλεπτο).

Το β’ δεκάλεπτο ήταν μια αποθέωση του… άλλου Ερνανγκόμεθ, του Χουάντσο. Με 5/6 τρίποντα σε 5 λεπτά (!!!) τιμώρησε την πρώτη άμυνα ζώνης της Γαλλίας συνέχισε κι απέναντι στο man to man.

Η διαφορά εκτινάχτηκε στο 35-16, το 41-22 και το 45-26 με την Ισπανία να έχει 9/12 τρίποντα, 6/7 ο Χουάντσο και τη Γαλλία ήδη στα 10 λάθη. Αυτοί οι δύο δείκτες εξηγούν πολύ καλά το +19…

Η διαφορά έφτασε έως τους 21 πόντους, 47-26 με τον Γουίλι, όμως στα 2,5 τελευταία λεπτά ο Φουρνιέ (11π. στα 20′) οδήγησε τη Γαλλία σε 11-0 σερί και το ημίχρονο τελείωσε 47-37 αφήνοντας υποσχέσεις για να δούμε ανταγωνιστικό παιχνίδι στη συνέχεια, μετά το ισπανικό ρεσιτάλ στα 17,5 λεπτά!

www.allstarbasket.grΟι Γάλλοι μπήκαν δυναμικά στην τρίτη περίοδο, διεύρυναν το σερί σε 16-0 (47-42) και με τον Γιαμπουσέλε μείωσαν στους τρεις πόντους, 49-46 μετά από μόλις 3:08 στο δεύτερο ημίχρονο!

Οι παίκτες του Σκαριόλο αφυπνίστηκαν, έκαναν το… reset κι άρχισαν πάλι να στηρίζονται στα στοιχεία που τους έφεραν σε πλεονεκτική θέση πριν καν αρχίσει να τα βάζει από παντού ο Χουάντσο.

Κυρίως την άμυνά τους που τους έδωσε 9-0 σερί σε απάντηση για την ανάσα, 58-46, με τον Χάιμε Φερνάντεθ να αποκτά σημαντικό ρόλο στο παιχνίδι, έχοντας 8 πόντους σε αυτήν την περίοδο, συνολικά με 13.

Ο φόργουορντ της… Ρεάλ Μαδρίτης, Γκέρσον Γιαμπουσέλε, βρήκε ρυθμό στην τρίτη περίοδο και πέτυχε 9 από τους 15 πόντους του όταν μείωσε η Γαλλία 61-52 και έφτασε έως τους 6 πόντους (63-57) πριν τελειώσει η περίοδος 66-57.

Τα τρίποντα του Χουάντσο που έκαναν τη μεγάλη διαφορά στην δεύτερη περίοδο, είχαν διαμορφώχει το παιχνίδι σε κυνήγι και… κρυφτό, όπως η γάτα με το ποντίκι, με τη Γαλλία να προσπαθεί να βρει χαραμάδεςν και να μειώσει διαφορές, και την Ισπανία να προσπαθεί να βρει το ορθολογικό παιχνίδι και να διατηρήσει το προβάδισμα.

Το εντυπωσιακό ήταν πώς μπαίνοντας βαθιά πια στην 4η περίοδο, δεν είχαμε δει… στον τελικό, τον Ρούντι Γκομπέρ, ενώ από την άλλη η επίδραση του Λορένζο Μπράουν ήταν ίσως η πιο μικρή από όλους τους αγώνες των Ισπανών στη διοργάνωση.

Τα ακόμα πιο άσχημα νέα για τη Γαλλία, ήταν το 4ο φάουλ του Φουρνιέ, ενώ το χρονόμετρο έγραφε ακόμα επτά λεπτά για το τέλος!

Πλέον δεν υπήρχε άλλος δρόμος για τον τελικό, οι Ισπανοί συνέχισαν να ελέγχουν το παιχνίδι, o 12ος παίκτης τους, Αλμπέρτο Ντίαθ έδωσε τη χαριστική βολή στη Γαλλία με 5 πόντους και τους Ίβηρες, να έχουν τη διαφορά ασφαλείας και να φτάνουν στον θρίαμβο, σε μια χρονιά που λίγοι περίμεναν ότι πάλι αυτοί, θα είναι οι μεγάλοι νικητές!

Άξιοι!

Τα δεκάλεπτα: 23-14, 47-37, 66-57, 88-76

Τα μετάλλια στην ιστορία των EuroBasket

Ισπανία-Γαλλία: “Πολυβόλο” Χουάντσο με 6 τρίποντα στη β’ περίοδο του τελικού (video)

Ισπανία-Γαλλία: Η photo gallery του τελικού

Γερμανία-Πολωνία 82-69: Χάλκινο μετάλλιο με Φόιγκτμαν-Σρέντερ (gallery)

EuroBasket 2022: Η απονομή στη Γερμανία (vid)

Γερμανία-Πολωνία 82-69: Οι καλύτερες στιγμές του μικρού τελικού (vids)

Eurobasket 2022: Στον τελικό η Ισπανία 96-91 τη Γερμανία με Μπράουν (pics)

Στον τελικό του Eurobasket η σαρωτική Γαλλία 95-54 την Πολωνία (pics)

Eurobasket 2022: Τα νοκ-άουτ μέχρι τον τελικό

EuroBasket 2022: Το πανόραμα της διοργάνωσης