Λιετκαμπέλις Καλαϊτζάκης

Σημαντική νίκη στην προσπάθεια που κάνει για το καλύτερο δυνατό πλασάρισμα στον όμιλο του EuroCup πήρε η Λιετκαμπέλις, που επικράτησε 88-75 της Ανδόρρα.

Ο Παναγιώτης Καλαϊτζάκης πέτυχε 19 πόντους με 3/5 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 4/6 βολές, έχοντας 2 ασίοστ, 2 κλεψίματα, 1 ριμπάουντ και 5 κερδισμένα φάουλ!

Η Λιετκαμπέλις έφτασε στο 8-5 στον Α’ όμιλο.

Με τον Παναγιώτη Καλαϊτζάκη να ευστοχεί σε σουτ τριών πόντων, η λιθουανική ομάδα προηγήθηκε 8-0 και έδειξε από το ξεκίνημα ότι έχει άγριες διαθέσεις στο εντός έδρας ματς για τη 16η αγωνιστική του EuroCup.

Η Ανδόρρα έριξε προς στιγμήν τη διαφορά στο 16-11, όμως το α’ δεκάλεπτο έληξε 29-19, σκορ που μαρτυρά την τρομερή δουλειά των γηπεδούχων στην επίθεση.

Με 5-0 σερί υπέρ των φιλοξενούμενων άρχισε η β’ περίοδος, λίγο αργότερα το σκορ έγινε 35-30, ώσπου με τρία διαδοχικά τρίποντα από Καλαϊτζάκη, Κάσπαρς Μπέρζινς και Βιτένις Λιπκεβίτσιους, η διαφορά πήγε στο +14.

Ο Καλαϊτζάκης ξανασκόραρε, για 2 αυτή τη φορά, έφτασε τους 11 πόντους και έγραψε το 46-30, προτού η Ανδόρρα πετύχει ένα 8-0 που την έφερε στου δρόμου τα μισά.

Το σκορ έγινε 48-38 και στην εκπνοή του ημιχρόνου, ο Καλαϊτζάκης πέτυχε το 3ο του τρίποντο σε 5 προσπάθειες, διαμορφώνοντας το 51-38.

Η Λιετκαμπέλις επανήλθε φορτσάτη για το β’ ημίχρονο και για 3 λεπτά επέτρεψε μόλις ένα εύστοχο δίποντο στην Ανδόρρα, η οποία βρέθηκε στο -21.

Πάντως από τη στιγμή που έγινε το 61-40 (07:11) και μέχρι το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, το επιμέρους έγραψε 8-17, εξέλιξη που διατηρούσε σε εγρήγορση τη λιθουανική ομάδα.

Η Ανδόρρα μείωσε στους 9 δύο φορές, ωστόσο με το σκορ στο 73-64, η Λιετκαμπέλις πέτυχε επιμέρους 10-2 που της επέτρεψε να ανασάνει ξανά και εν τέλει να πάρει μία άνετη νίκη.

Καλαϊτζάκης, Τζόρτζε Γκάγκιτς και Γκεντιμίνας Όρελικ σημείωσαν από 19 πόντους.

Ο Όρελικ μέτρησε ακόμη 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ και ο Γκάγκιτς 5 ριμπάουντ.

Στον αντίποδα, ο Κόντι Μίλερ-ΜακΙντάιρ σημείωσε 17 πόντους (5ρ., 6ασ.), ενώ ο Ντρου Κρόφορντ άλλους 15.

Επομένως η Λιετκαμπέλις ανέβηκε στο 8-5 και έπιασε την Μπουλόν Μετροπολιτάν (παίζει την Τετάρτη εντός με την Μπανταλόνα) στην 4η θέση του Α’ Ομίλου, ενώ η τρίτη Ανδόρρα υποχώρησε στο 9-5.

Την ίδια ώρα η Τουρκ Τέλεκομ επικράτησε 82-75 εντός έδρας της Τρέντο για τον Α’ Όμιλο, ανεβαίνοντας στο 6-8 (στο 1-13 η ιταλική ομάδα).

Τα δεκάλεπτα: 29-19, 51-38, 69-57, 88-75