Σπουδαία νίκη με 93-90 πήρε την Τρίτη η Εφές στην Κωνσταντινούπολη με 93-90 επί της  Ρεάλ Μαδρίτης στην 31η αγωνιστική της Euroleague.

Η Πρωταθλήτρια Ευρώπης ακολουθούσε στο σκορ για 38 λεπτά τη Ρεάλ Μαδρίτης, όμως στο τέλος, ένα 5-0 της έδωσε την πολύτιμη νίκη για να βελτιώσει το ρεκόρ της σε 14-10 με τη Ρεάλ πλέον να έχει 18-7.

Ο MVP της περυσινής σεζόν, Βασίλιε Μίτσιτς πέτυχε 29 πόντους και το τελευταίο καλάθι του αγώνα για το 93-90 για την Εφές, που πήρε πρώτη φορά σε όλον τον αγώνα το προβάδισμα, με το τρίποντο του Ελάιτζα Μπράιαντ, 91-90 με 2:08 για τη λήξη!

Ήταν το πρώτο σουτ του Αμερικανού στο παιχνίδι, αλλά ήταν εκείνο που σφράγισε την ανατροπή!

Με κορυφαίους τους Γκάμπριελ Ντεκ (23π.), Γκέρσον Γιαμπουσέλε (20π.) η ομάδα του Πάμπλο Λάσο είχε προηγηθεί με διαφορά 13 πόντων στο πρώτο ημίχρονο, ενώ στην έναρξη της τέταρτης περιόδου βρέθηκε στο + 10, 82-72!

Η Εφές, όμως, δεν είχε πει την τελευταία της λέξη, δυνάμωσε στην άμυνά της κι άφησε τον Μίτσιτς να κάνει το κουμάντο για να γυρίσει την κατάσταση!

Στο τελευταίο δίλεπτο, μετά το πρώτο προβάδισμα της Εφές με 91-90, η Ρεάλ είχε 0/2 τρίποντα και 2 λάθη!

O Μοερμάν είχε 18 πόντους για την τουρκική ομάδα, 12 ο Λάρκιν με 1/9 τρίποντα, 11 ο Πλάις.

-Η Ρεάλ έχει ακόμα να παίξει με τη Μακάμπι εκτός (24/3), τον Παναθηναϊκό εκτός (31/3) και την Μπάγερν Μονάχου (8/4) εντός έδρας.

-Η Εφές θα παίξει εντός με την Αρμάνι Μιλάνο (24/3), εντός με την Άλμπα (1/4) και την Μπάγερν Μονάχου (6/4) και κλείνει την κανονική περίοδο στις 8/4 στο Βελιγράδι με τον Ερυθρό Αστέρα.

Τα δεκάλεπτα: 19-21, 44-51, 72-79, 93-90