Ολυμπιακός-Ατομερόμου, Μέγκαν Γκούσταφσον

Την πρώτη του νίκη στη EuroLeague Γυναικών πανηγύρισε ο Ολυμπιακός, ο οποίος επικράτησε 87-68 της Ατομερόμου Σέκσαρντ στο ΣΕΦ.

Οι “ερυθρόλευκες” προέρχονταν από 10 σερί ήττες, όμως, σήμερα κατάφεραν να λύσουν τον “γόρδιο δεσμό” και να ρίξουν τον αντίπαλο στο 3-8, πριν από το ντέρμπι του “Π. Γιαννακόπουλος” με τον Παναθηναϊκό για την Α1 Γυναικών (29/1, 14:30).

Κορυφαία της αναμέτρησης για την 11η αγωνιστική της EuroLeague Γυναικών ήταν η Μέγκαν Γκούσταφσον, η οποία σημείωσε 32 πόντους (11/15δ., 1/3τρ., 7/9β.) και μάζεψε 10 ριμπάουντ.

Η Άννα Σταμολάμπρου συνέβαλε με 14 πόντους-6 ασίστ, η Άινα Αγιούσο είχε 12 πόντους-6 ασίστ και η Κάιλι Σουκ προσέθεσε 10 πόντους-9 ριμπάουντ.

Στον αντίποδα, η Σίντνεϊ Γουάλας είχε 17 πόντους-6 ριμπάουντ, η Ρουθ Χέμπαρντ 16 πόντους-7 ριμπάουντ και η Κίεσα Γκόρι άλλους 14π.

Ο Ολυμπιακός μέτρησε κοντά στο 65% στα δίποντα και σούταρε 23 βολές έναντι 7 του αντιπάλου, ο οποίος έγραψε μόλις 4/20 στα τρίποντα (7/21 οι “ερυθρόλευκες”).

Η διαφορά στα ριμπάουντ ήταν μεγάλη (43-27), ομοίως και στις ασίστ (23-16), ενώ αξίζει να σημειωθεί ότι οι γηπεδούχοι έκαναν μόλις 4 κλεψίματα και περισσότερα λάθη, στατιστικά που όπως φάνηκε δεν έπαιξαν κανένα ρόλο στην έκβαση του αγώνα.

Η εικόνα του αγώνα:

Με σερί 11-0 και σπουδαία άμυνα, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 17-8, προτού κλείσει την πρώτη περίοδο στο 19-14.

Η Γκούσταφσον ήταν σε τρομερή μέρα και χάρη στους 21 πόντους της σε ένα ημίχρονο, οι “ερυθρόλευκες” πήραν προβάδισμα για τη νίκη.

Η διαφορά έφτασε μέχρι το +17 (39-22, 41-24), ώσπου η Ατομερόμου Σέκσαρντ αντέδρασε και με επιμέρους 7-1 έκλεισε το πρώτο μέρος στο -11.

Κάθε ελπίδα των φιλοξενούμενων για θετικό αποτέλεσμα στο ΣΕΦ, έσβησε στην τρίτη περίοδο. Ο Ολυμπιακός δεν σκόπευε να χαριστεί και να γράψει 0-11. Η διαφορά εκτοξεύθηκε στο +22 με τρίποντο της Αγιούσο στα 56” και, επί της ουσίας, όλα τελείωσαν.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι παίκτριες του Θάνου Νίκλα διαφύλαξαν με άνεση το ασφαλές προβάδισμα και έφτασαν στην επικράτηση.

Τα δεκάλεπτα: 19-14, 42-31, 67-50, 87-68