Την καλύτερη εμφάνιση του με τη φανέλα του Προμηθέα πραγματοποίησε ο Αρνόλντας Κουλμπόκα, οδηγώντας τους Πατρινούς στη νίκη (81-72) επί της Μπούντουτσνοστ, για τη 12η αγωνιστική του EuroCup.

Έτσι, η ομάδα του Γιάννη Χριστόπουλου έφτασε τις 7 νίκες σε 12 αναμετρήσεις και φουλάρει για το πλασάρισμα στην τετράδα, προκειμένου να έχει πλεονέκτημα έδρας στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Ο Κουλμπόκα τελείωσε τον αγώνα με 30 πόντους (5/5 δίποντα, 5/8 τρίποντα, 5/5 βολές), 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ σε 26.35 λεπτά συμμετοχής.

Εξαιρετικοί ήταν ακόμη ο Νεμάνια Ντάνγκουμπιτς και ο Ντάστιν Χογκ, που πέτυχαν από 15 και 13 πόντους αντίστοιχα.

Ο Προμηθέας παρότι μπήκε δυνατά δεν μπόρεσε να ξεφύγει στο σκορ (20-18, 10′) και αυτό οφειλόταν στα πέντε λάθη που υπέπεσε και έδωσαν τη δυνατότητα στον αντίπαλο να τα αξιοποιήσει.

Η βοήθεια που ήρθε κυρίως από τους Χογκ και Ντάνγκουμπιτς επέτρεψε στους Πατρινούς να “χτίσουν” μια διαφορά 8 πόντων (41-33 στο 20’) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο Αρνόλντας Κουλμπόκα, ο οποίος επιτυγχάνοντας 13 πόντους σ’ ένα 10λεπτο, ανέβασε τη διαφορά στο +15 (63-48, στο 30’).

Κι εκεί κρίθηκαν όλα, καθώς στην τελευταία περίοδο, παρά τις προσπάθειες των Έρικ Γκριν, Πέταρ Πόποβιτς και Κάμερον Ρέινολντς, ο Προμηθέας έφτασε με άνεση στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 41-33, 63-50, 81-72