Ντέρικ Γουίλιαμς-Ομπράντοβιτς

Το πρώτο… πιάτο της 1ης αγωνιστικής της νέας, διευρυμένης, EuroLeague των 34 αγωνιστικών, βρήκε τους γηπεδούχους να κάνουν εύκολα ή δύσκολα το 4/4 απέναντι στους φιλοξενούμενους.

Την πιο εύκολη νίκη της Πέμπτης (3/10) την πέτυχε η Μπάγερν επί της Αρμάνι Μιλάνο με 14 πόντους διαφορά (78-64), ενώ οι υπόλοιπες αναμετρήσεις έληξαν με +6 (Χίμκι-Μακάμπι 89-83), +5 (Παναθηναϊκός-Ερυθρός Αστέρας 87-82) και +4 (Ρεάλ-Φενέρμπαχτσε 81-77) υπέρ των γηπεδούχων!

Το πιο αξιοσημείωτο γεγονός της βραδιάς ήταν η… απελπισία του Ζέλικο Ομπράντοβιτς λόγω των απουσιών των Βέσελι, Λοβέρν, η οποία τον ανάγκασε να μη βγάλει ούτε για ένα δευτερόλεπτο τον Ντέρικ Γουίλιαμς (έπαιξε 40:00 λεπτά)!

Ο Αμερικανός πάουερ φόργουορντ, αν και είναι ξεκάθαρο ότι δεν έχει προσαρμοστεί ακόμα στα συστήματα του “Ζοτς”, πέτυχε 19 πόντους με 7/17 σουτ και μάζεψε 10 ριμπάουντ!

Ο Βλάντιμιρ Στίματς, ο οποίος αποκτήθηκε ως λύση ανάγκης της τελευταίας στιγμής έπαιξε σχεδόν 23 λεπτά (22:58), ενώ πολύ μικρή έως ελάχιστη συμμετοχή είχαν οι Λέο Βέστερμαν (7:49), Λουίτζι Ντατόμε (8:46) και Αχμέτ Ντουβερίογλου (2:48).

Ο Νάντο Ντε Κολό (22π., 5ρ., 2ασ., 7 λάθη) έπαιξε για 35:34 λεπτά και ο Μέλιχ Μαχμούτογλου (8π.) έμεινε στο παρκέ για 30:11 λεπτά!

Ενδιαφέρον και περίεργο το rotation του Ομπράντοβιτς στην πρεμιέρα…