Μπάγερν

Η Μπάγερν Μονάχου σημείωσε τη νίκη της αγωνιστικής κόντρα στην Αρμάνι Μιλάνο στο Μόναχο (78-64), στην πρεμιέρα της Euroleague, το βράδυ της Πέμπτης (03/10).

Η Μπάγερν Μονάχου μπήκε πολύ δυνατά στον αγώνα και κατάφερε να ανεβάσει τη διαφορά στους επτά πόντους (10-3).

Ωστόσο, η Αρμάνι Μιλάνο αντέδρασε, μείωσε και τελικά κατάφερε να περάσει εκείνη μπροστά με 16-17 κλείνοντας μάλιστα το πρώτο δεκάλεπτο στο +1 (22-23).

Η συνέχεια ανήκε στην Μπάγερν, καθώς η ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς έτρεξε ένα σερί 15-0, με το οποίο μετέτρεψε το 22-25, σε 37-25.

Οι Βαυαροί δεν έριξαν τον ρυθμό τους, αλλά οι φιλοξενούμενοι μπόρεσαν να κλείσουν το πρώτο ημίχρονο στο -8 (42-34).

Ωστόσο, η ομάδα του Έτορε Μεσίνα φαινόταν να μην πατάει καλά στο παρκέ και ο μόνος παίκτης που προσπάθησε να την κρατήσει κοντά στο σκορ ήταν ο Λουίς Σκόλα (17 π., 6 ριμπ.).

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι έδειξαν ότι θα συνεχίσουν να δίνουν τον ρυθμό στην αναμέτρηση και έτσι η υπέρ τους διαφορά ανέβηκε στο +11 (61-50).

Ο Έτορε Μεσίνα ήταν έξαλλος με τους παίκτες του, καθ’ όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, αλλά δεν μπορούσε να βρει την χρυσή τομή που θα έβαζε και πάλι την Αρμάνι στην “κουβέντα” του νικητή.

Η ιταλική ομάδα έφτασε στο -7 (70-63), αλλά η Μπάγερν κατάφερε για ακόμη μία φορά να πάρει τα ηνία της αναμέτρησης και έτσι έφτασε στην εύκολη επικράτηση με 78-64.

Κορυφαίος για τους Βαυαρούς ήταν ο Βλάντιμιρ Λούτσιτς με 18 πόντους και τον ακολούθησε ο Νίχαντ Ντζέντοβιτς με 16.

Τα δεκάλεπτα: 22-23, 42-34, 61-50, 78-64