Με τις ευχές του Ρικ Πιτίνο από τις ΗΠΑ να πιάνουν τόπο και με τον εκπληκτικό Τζέιμς Γκιστ (22π., 7ρ.) να απολαμβάνει standing ovation στην επιστροφή του ως αντίπαλος στο ΟΑΚΑ (είχε πάνω από 10.000 θεατές), ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ μπήκε με το δεξί στη νέα EuroLeague, επικρατώντας με 87-82 του Ερυθρού Αστέρα.

Απέναντι στον Τζέιμς Γκιστ, ο οποίος τιμήθηκε, για την προσφορά του στα 6,5 χρόνια του στον Παναθηναϊκό, η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη παρουσιάστηκε λίγο νευρική ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, αλλά πέτυχε νικηφόρο ξεκίνημα, όπως συνηθίζει όταν παίζει τον πρώτο της αγώνα στη Euroleague, εντός έδρας.

Ο Παναθηναϊκός έχει πλέον εννέα νίκες σε ισάριθμους εντός έδρας αγώνες στην πρεμιέρα και συνολικά 14 νίκες σε εκκίνηση της διοργάνωσης στα 19 χρόνια που συμμετέχει.

Κορυφαίοι των “πρασίνων” ήταν οι… συνήθεις ύποπτοι επί εποχής Πιτίνο, ο Νικ Καλάθης (21π., 7ασ.) και ο MVP του αγώνα Ντεσόν Τόμας (18π., 11ρ.), ενώ θετική παρουσία είχαν και οι Ράις (12π.), Φριντέτ (11π.), Παπαγιάννης (8π., 5ρ.).

Από την άλλη πλευρά, ο Ερυθρός Αστέρας, του Μίλαν Τόμιτς και του θετικότατου Στράτου Περπέρογλου (15π.), επέστρεψε στη Euroleague έπειτα από απουσία ενός χρόνου και με τη σειρά του αναμένεται ανταγωνιστικός, όπως έδειξε στο πρώτο του παιχνίδι.

Αμέσως μετά τη βράβευσή του, ο Γκιστ πέτυχε το πρώτο καλάθι του αγώνα στο ΟΑΚΑ, οι Σέρβοι μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι και έφτασαν στο +9 (8-17 με 8π. του Γκιστ), αλλά ο Καλάθης μείωσε με προσωπικές ενέργειες σε 14-17 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου οι “πράσινοι” έφτασαν το σερί τους στο 12-0 (20-17) και ο Τόμιτς κάλεσε αμέσως τάιμ άουτ. Με το σκορ στο 24-21, ο Γκιστ φορτώθηκε με 3 φάουλ και πήγε στον πάγκο, όμως ο Ερυθρός Αστέρας προηγήθηκε ξανά με 24-26 (16′) με καλάθι του Ότζο, ο οποίος αποβλήθηκε με 5 φάουλ 1:26 πριν το τέλος του ημιχρόνου, που ολοκληρώθηκε με 37-35!

Στην τρίτη περίοδο οι “πράσινοι” έσφιξαν την άμυνά τους, ξεμπλόκαραν επιθετικά (επιμέρους 29-18), άνοιξαν τη διαφορά στο +14 (63-49 στο 28′) με τρίποντο του Φριντέτ και κάπου εκεί φάνηκε ότι τελείωσαν οι αντιστάσεις του Ερυθρού Αστέρα.

Οι μαχητικοί Σέρβοι δεν τα παράτησαν στο τελευταίο δεκάλεπτο, μείωσαν σε 76-70 και 78-72, όμως ο Καλάθης με ένα τρίποντο δύο λεπτά πριν το τέλος… καθάρισε ουσιαστικά το παιχνίδι. Ο Γκιστ μείωσε σε 83-79 στα 30 δευτερόλεπτα, όμως ο Ερυθρός Αστέρας δεν είχε χρόνο για την ανατροπή.

Τα δεκάλεπτα: 14-17, 37-35, 66-53, 87-82