Ο Ντέρικ Γουίλιαμς πέτυχε 7 από τους 15 πόντους του στο τελευταίο τρίλεπτο και μαζί με τον Νίκολα Κάλινιτς λύτρωσαν τη Βαλένθια, που νίκησε την Άλμπα στο Βερολίνο με 90-86!

Η Βαλένθια έφτασε στο 18-15 και την τελευταία αγωνιστική παίζει “τελικό” πρόκρισης με την Μπασκόνια!

Ερχόμενη από την ήττα σοκ από τον Ολυμπιακό, η Βαλένθια έπαιξε πάλι με τη φωτιά, άφησε ένα ημίχρονο να πάει χαμένο (53-42) και βρέθηκε να χάνει έως και με 18 πόντους διαφορά.

Με τον Μάικ Τόμπι να πετυχαίνει 10 πόντους στην τρίτη περίοδο, οι Ισπανοί ισορρόπησαν τον αγώνα (61-61), αλλά και πάλι η Άλμπα, βρήκε τον τρόπο να ξεφύγει με 10 πόντους, 74-64, κυρίως με τον Φοντέκιο και τον Έρικσον.

Χωρίς καλή άμυνα… δεν πρόκοψε κανείς στη Euroleague κι όταν οι Ισπανοί το πήραν απόφαση επέστρεψαν για τα καλά.

Από το 79-73 με 4:27 για το τέλος, πήγαν στο 79-79 και με τους Γουίλιαμς-Κάλινιτς να έχουν σωστές επιλογές προσπέρασαν πρώτη φορά μετά το αρχικό…. 3-0, 85-83! Ο Φοντέκιο απάντησε για το 86-85 όμως πάλι ο Γουίλιαμς με καλάθι και φάουλ, έκανε το 88-86 για τη Βαλένθια. Οι Γερμανοί έχασαν δύο σουτ για το προσπέρασμα, ένα με τον Σίβα κι ένα με τον Σίκμα και η Βαλένθια πανηγύρισε τη νίκη της με 90-86!

Ο Κλέμεν Πρέπελιτς πέτυχε 24 πόντους για τη Βαλένθια, όμως δεν ήταν στο παρκέ στην ανατροπή της τελευταίας περιόδου.

Ο Κάλινιτς είχε 17 πόντους-6 ριμπάουντ, με 12 τελείωσε ο Τόμπι και 10 ο Φαν Ρόσομ.

Για την Άλμπα ο Μάρκους Έρικσον είχε 17 με 4/5 τρίποντα και ο Φοντέκιο 16.

Με 9 πόντους και 9 ασίστ τελείωσε τον αγώνα ο Πέιτον Σίβα αλλά είχε 1/5 τρίποντα.

Τα δεκάλεπτα: 26-13, 53-42, 70-64, 86-90