Λιθουανία Παίδες U16

Η Λιθουανία δυσκολεύτηκε στο τέλος αλλά νίκησε με 77-68 την Ισπανία στον τελικό και κατέκτησε αήττητη το χρυσό μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα U16 που ολοκληρώθηκε στα Σκόπια.

Η Lietuva κατέκτησε πανάξια τον τίτλο της Πρωταθλήτριας Ευρώπης 2022 στους Παίδες, αφού ήταν καλύτερη στον τελικό κόντρα στην Ισπανία.

Κορυφαίος των Πρωταθλητών Ευρώπης ήταν ο Μάντας Λαρουεντσίκας (26π., 6ρ.), ενώ πρώτος σκόρερ του αγώνα ήταν ο Ισπανός Μάριο Σεντ Σουπερί που πέτυχε 31 πόντους.

Θυμίζουμε ότι, στη φάση των ομίλων, η Εθνική μας, που τερμάτισε στην 4η θέση, είχε… διαλύσει την… ασημένια Ισπανία με 75-47!

Αξίζει να σημειωθεί ότι, ο Στέλιος Συμεωνίδης ήταν o ένας από τους τρεις διαιτητές του αποψινού τελικού του EuroBasket Παίδων (U16).

Τα δεκάλεπτα: 24-19, 46-32, 59-49, 77-68