Σπουδαία πρόκριση για τον Προμηθέα που απέκλεισε τον Παναθηναϊκό με 81-79 από τα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας στο κατάμεστο ”Δ. Τόφαλος”! Ανώτεροι οι Πατρινοί, έφτασαν έως και το +15 στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου, οι ”πράσινοι” επέστρεψαν, όμως ο Γουέσλι Τζόνσον αστόχησε στο τρίποντο νίκης στην εκπνοή.

Σημαντικός παράγοντας στην έκβαση του αγώνα και ο τραυματισμός του Τζίμερ Φριντέτ που υπέστη τράβηγμα στη γάμπα και δεν επέστρεψε στο παιχνίδι μετά από 6:43 λεπτά συμμετοχής. Η κατάσταση του θα ξεκαθαρίσει τις επόμενες ώρες. Τα σουτ του Αμερικανού έλειψαν στο ”τριφύλλι” που με οδηγό την άμυνα κατάφερε να επιστρέψει στο ματς.

Εξαρχής, οι γηπεδούχοι μπήκαν δυναμικά και ήθελαν να κάνουν την έκπληξη, μιας και πέρυσι είχαν και πάλι την ίδια ευκαιρία, όμως ο Παναθηναϊκός προκρίθηκε. Εντυπωσιακή η ατμόσφαιρα με τους φίλους των δυο ομάδων που παρακολούθησαν έναν τρομερό αγώνα. Στο 21′ σημειώθηκε η μεγαλύτερη διαφορά, +15 (50-35), χάρη σε τρίποντο του Δημήτρη Αγραβάνη που ήταν κομβικός με 15 πόντους. Από τόσους είχαν οι Έλις και Χολ που… κουβάλησαν, πολλές οι λύσεις από τον Ρόμπινσον (10π., 5α.) και μεγάλο σουτ από τον Μπαμπ, ο οποίος στο 36′ έδωσε, ξανά, με τρίποντο το προβάδισμα στους Πατρινούς.

Οι παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη επέστρεψαν στο παιχνίδι σταδιακά, με πολύ δυνατή άμυνα και τον Παπαπέτρου να μαρκάρει μέχρι και τον… Ελις στα χαμηλά σχήματα που χρησιμοποίησε ο Έλληνας τεχνικός, ώστε να γυρίσει το ματς. Στο 33′ ο Τόμας μείωσε σε 66-63, στο 35′ ισοφάρισε με τρίποντο σε 68-68 και ο Τζόνσον με βολή άλλαξε το προβάδισμα ύστερα από την πρώτη περίοδο! Με δυο μεγάλα τρίποντα στο 39′, ο  Καλάθης ισοφάρισε σε 79-79 και ο τρομερός Χολ έκρινε την αναμέτρηση με δίποντο!

Καλή άμυνα του Προμηθέα με 18 δευτερόλεπτα να υπολείπονται, άστοχα σουτ τριών πόντων από Καλάθη (τάπα του Χολ) και Τζόνσον και το πάρτι στην Πάτρα ξεκίνησε!

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 47-35, 64-56, 81-79