Χάμερ

Στον τελευταίο, άνευ βαθμολογικής σημασίας, αγώνα της στο BCL για την εφετινή περίοδο, η ΑΕΚ ηττήθηκε με 81-69 από την Τρεβίζο στο Παλαβέρντε, με την ιταλική ομάδα να αντιμετωπίζει, με πλεονέκτημα έδρας, το Λαύριο στο play in.

Mε σύνθεση ανάγκης και μόλις 9 διαθέσιμους παίκτες παρατάχθηκε η ΑΕΚ, αφού απουσίασαν οι Δημήτρης Μαυροειδής, Νίκος Παππάς, και φυσικά ο Χουάν Πάμπλο Βαουλέτ που αποτελεί παρελθόν.

Στην 9άδα βρέθηκαν οι Φιλιππάκος, Καρλής και Σαξιώνης.

Λίγο πριν τον αγώνα, “Ένωση” ξεκαθάρισε ότι θα πορευτεί με τον Στέφανο Δέδα στον πάγκο της μέχρι το 2023, όμως ο Έλληνας τεχνικός είχε ένταση με τον Ανγκόλα σε ένα τάιμ άουτ στο πρώτο ημίχρονο.

Η “Ένωση” έδωσε το τελευταίο της παιχνίδι στη διοργάνωση, καθώς ακόμα και σε περίπτωση νίκης, θα υστερούσε στην ισοβαθμία με τη Ρίγα.

Το Λαύριο θα αντιμετωπίσει με μειονέκτημα έδρας τη δεύτερη Τρεβίζο, αφού στον άλλο αγώνα του ομίλου της ΑΕΚ, η Σομπατέλι νίκησε με 68-59 τη Ρίγα και πήρε την πρώτη θέση και την απευθείας πρόκριση στους “16”.

Ο αγώνας:

Η ΑΕΚ προηγήθηκε με 0-5 και 2-7 στο ξεκίνημα, όμως στη συνέχεια η Τρεβίζο πήρε τα ηνία της αναμέτρησης με τη διαφορά να φτάνει ακόμα και τους 19 πόντους (42-23) λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου (45-29).

Η “Ένωση” αντέδρασε στο τρίτο δεκάλεπτο και μείωσε 59-53, με ένα επιμέρους 14-24.

Ανγκόλα

Η ομάδα του Δέδα ήταν ανταγωνιστική μέχρι τα μέσα της τελευταίας περιόδου (67-61), όμως σε εκείνο το σημείο η ιταλική ομάδα έτρεξε ένα σερί 10-0 (77-61) και έφτασε στη νίκη με το τελικό 81-69.

Από την ΑΕΚ προσπάθησαν οι Έρικ Γκρίφιν (23π.), Ίαν Χάμερ (16π., 8ρ.), Μπράιαν Ανγκόλα (15π.) και Κίνο Κολόμ (7π., 6ρ., 8ασ.).

Τα δεκάλεπτα: 19-12, 45-29, 59-53, 81-69