Η Βουλγαρία νίκησε τη Λετονία με 110-104 στη β’ παράταση τη Δευτέρα (24/02) στον άλλον αγώνα του ομίλου που βρίσκεται και η Εθνική μας, για τα προκριματικά του Eurobasket 2021.

Ο Μάρτινς Μέιερς (27π.), κορυφαίος της Λετονίας, έχασε τη δεύτερη βολή από το ζευγάρι που εκτέλεσε και ο Στάνιμιρ Μαρίνοφ ισοφάρισε 85-85 με τρίποντο (με ταμπλό) στα 3,9 δεύτερα για τη λήξη για να πάει ο αγώνας στην παράταση!

Ο Μάρτινς Μέιερς

Το ντέρμπι συνεχίστηκε στο επιπλέον πεντάλεπτο και με τρία δεύτερα για τη λήξη, ο Κοστόφ, της Βουλγαρίας έχασε και τις δύο βολές που εκτέλεσε για να οδηγηθεί το ματς σε δεύτερη παράταση!

Εκεί οι γηπεδούχοι με τους Ντι Μποστ (26π., 8 ασίστ) και Τσαβντάρ Κοστόφ (20π.) λύγισαν τους Λετονούς και πέτυχαν την πρώτη τους νίκη στα προκριματικά.

Η Λετονία έμεινε στο 0-2 και είναι τελευταία στον όμιλο.

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 36-37, 58-63, 85-85 (κ.α.) 96-96 (α’ παρ.), 110-104 (β’ παρ.)