Ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε το βράδυ της Τρίτης στη Βοσνία από την Ιγκοκέα με 68-64 στην πρεμιέρα του Basketball Champions League μολονότι είχε προβάδισμα 12 πόντων επτά λεπτά πριν από τη λήξη του αγώνα!

O ΠΑΟΚ είχε πάρει τα ηνία του αγώνα από τη β’ περίοδο, προηγήθηκε 32-26 στο ημίχρονο με 15-0 σερί και 49-43 στο ημίχρονο, δείχνοντας καλά στοιχεία, σοβαρότητα στην επίθεση και διάθεση στην άμυνα.

Έτσι έχτισε σιγά-σιγά διαφορά και με επτά για το τέλος, ήταν μπροστά στο σκορ με 58-46.

Όμως στο τέλος του αγώνα κατέρρευσε, οι Βόσνιοι άρχισαν να μειώνουν και το άγχος της ελληνικής ομάδας, ολοκλήρωσε το κακό! Η Ιγκοκέα έκανε 22-6 επιμέρους σκορ μέχρι το φινάλε και άρπαξε το ροζ φύλλο αγώνα από τα χέρια του ΠΑΟΚ.

Ο Μάλκολμ Γκρίφιν πέτυχε 18 πόντους για την ελληνική ομάδα κι από 11 οι Κάρτερ-Τολιόπουλος, μόνο που ο Αμερικανός δεν σκόραρε στο δεύτερο ημίχρονο.

Η ομάδα του Λυκογιάννη ήταν πολύ άστοχη μέσα από τη ρακέτα, είχε 11/41 δίποντα, έναντι του εξαιρετικού 40% στα τρίποντα (10/25) και στο τέλος της στοίχησε.

Ο Αντάμπια Γουόλερ πέτυχε 14 πόντους για τους Βόσνιους κι ο Αλέκσα Ραντάνεβ 13, με το τρίποντο που έγραψε το 68-64 στα 17” για τη λήξη του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 19-12, 26-32, 43-49, 68-64

ΙΓΚΟΚΕΑ (Μπάιτς): Γιοσίλο 6 (1), Ραντάνοβ 13 (3), Σταρκς 5, Στέφενς 6, Γουάλερ 14 (2), Τζόρτζεβιτς 7, Φούντιτς 1, Ιλιτς 7, Ρόμπινσον 2, Τάλιτς 7 (1)

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Κάρτερ 11 (2), ΝτιΛέο 7 (2), Γκρίφιν 18 (2), Ογκμπέιντε 5, Τολιόπουλος 11 (2), Χριστοδούλου, Γιάνκοβιτς 5 (1), Τζόουνς 4, Καμαριανός, Καμπερίδης Μ. Καμπερίδης Γ. 3 (1)

ΠΑΟΚ: Στο πλευρό του ο Μουσλίμοβιτς αλλά και φίλαθλοι στη Βοσνία

Basketball Champions League 2021-22: Το πανόραμα