Την πρώτη του νίκη στο Basketball Champions League πέτυχε το βράδι της Τρίτης το Λαύριο που επικράτησε στο ΣΕΦ της γαλλικής Ντιζόν με 65-63.

Ο Κένι Γκόινς ήταν ο άνθρωπος των τελευταίων δευτερολέπτων για το Λαύριο, καθώς στο 63-63, πήρε την ασίστ του Τάισον Κάρτερ για το 65-63 στα 5 δεύτερα για το τέλος.

Στην τελευταία επίθεση των Γάλλων, ο Γκόινς έκοψε το τρίποντο που επιχείρησε για τη νίκη ο Κέλι και χάρισε στο Λαύριο μια ιστορική νίκη!

Κλειδί για την επιτυχία της ομάδας του Χρήστου Σερέλη, αποδείχθηκε ο Δημήτρης Κακλαμανάκης που είχε 13 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Ο Έλληνας σέντερ, όμως, πέτυχε 11 από αυτούς στην τελευταία περίοδο, όταν το Λαύριο βρήκε τη λύση στην επίθεση, ενώ για 35 λεπτά, ήταν απελπιστικά άστοχο στο μακρινό σουτ, έχοντας 3/21.

Στα 55 δεύτερα για τη λήξη το Λαύριο ήταν στο +6, 63-57, όμως οι Γάλλοι πήγαν το παιχνίδι στα ίσια με δύο τρίποντα των Χένρι-Χόλστον κάνοντας το 63-63 στα 28”.

Ο Τάισον Κάρτερ πέτυχε 15 πόντους για την ελληνική ομάδα, τους ενώ από 10 είχαν Γκόινς και Μουράτος, με τον Έλληνα γκαρντ να έχει τους 8 στην πρώτη περίοδο.

Τα δεκάλεπτα: 16-14, 30-28, 44-43, 65-63

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Κάρτερ 15, Γκόινς 10, Κακλαμανάκης 13, Λιούις 9, Μουράτος 10, Αμινού 2, Γερομιχαλός, Νικολαΐδης 4, Περσίδης, Σμιθ 2.

ΝΤΙΖΟΝ (Μάρκοβιτς): Αλινγκέ 1, Χένρι 7, Χόλστον 13, Κέλι 14, Σάιμον 15, Ντουκοτέ, Γκαλιού, Κάτιτς 4, Λουμ 4, Γουέιρ 5.