Σε έναν ακόμα καταπληκτικό προημιτελικό που έλαβε χώρα στο κατάμεστο κλειστό της Ντονγκουάν, η απίθανη Γαλλία των Γκομπέρ-Φουρνιέ σόκαρε (79-89) ξανά τις ΗΠΑ μετά από 13 χρόνια και 10 ημέρες σε Παγκόσμιο Κύπελλο και έκλεισε ραντεβού με την Αργεντινή στον ημιτελικό της Παρασκευής (13/9, 15:00)!

Αυτή ήταν η πρώτη ήττα των ΗΠΑ σε επίσημο αγώνα μετά την 1η Σεπτεμβρίου 2006, όταν είχαν χάσει στον ημιτελικό της Σαϊτάμα από την Ελλάδα! Από τότε μέχρι σήμερα η Team USA είχε ρεκόρ 58-0!

Η ομάδα του Γκρεγκ Πόποβιτς θα παίξει με τη Σερβία για τις θέσεις 5-8!!!

Ένας εκ των τριών διαιτητών του προημιτελικού ήταν ο Έλληνας Γιώργος Πουρσανίδης. Ο Γκρεγκ Πόποβιτς δεν είχε ούτε σε αυτόν τον αγώνα στη διάθεσή του τον Τζέισον Τέιτουμ και ξεκίνησε στην πεντάδα τους Γουόκερ-Μίτσελ-Χάρις-Μπαρνς-Τέρνερ απέναντι στους Ντιλικινά-Φουρνιέ-Μπατούμ-Εμπαγιέ-Γκομπέρ του Βενσάν Κολε.

Μίτσελ

Οι Γάλλοι ξεκίνησαν πιο δυνατά το παιχνίδι με τον Γκομπέρ να φορτώνει με δύο φάουλ τον Τέρνερ (8-12 στο 6′), όμως το δεύτερο rotation του κόουτς “Ποπ” τα πήγε καλύτερα και έδωσε προβάδισμα στις ΗΠΑ (16-14 στο 8′) για να λήξει το δεκάλεπτο ισόπαλο (18-18).

Τρομερό τρίποντο του Ντε Κολό:

Στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου Αλμπισί και Ντε Κολό ήρθαν από τον πάγκο και έφεραν τους Γάλλους στο +5 (22-27), όμως οι ΗΠΑ με ένα γρήγορο 7-0 πέρασαν μπροστά (29-27 στο 14′). Οι “τρικολόρ” απάντησαν με δικό τους 9-0 (29-36 στο 17′) με Φουρνιέ και Γκομπέρ, προηγήθηκαν με +8 (37-45) και πήγαν στα αποδυτήρια με το +6 (39-45).

ΗΠΑ-Γαλλία

Στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου οι Γάλλοι ξέφυγαν με διψήφια διαφορά πόντων (41-51) με τρίποντο και φάουλ του Μπατούμ. Αμέσως σήμανε… συναγερμός στις ΗΠΑ, οι οποίες σοβαρεύτηκαν και προηγήθηκαν με 66-63 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου με τον απίθανο Ντόνοβαν Μίτσελ να έχει φτάσει ήδη τους 29 πόντους!

Με την ψυχολογία υπέρ της από το comeback, η Team USA ξέφυγε με 7 πόντους στις αρχές του τελευταίου δεκαλέπτου (72-65 στο 32′) όμως η Γαλλία δεν τα παράτησε και πέρασε ξανά μπροστά με 6 πόντους (76-82 στο 38′) με τους εκπληκτικούς Φουρνιέ-Γκομπέρ και 5 πόντους του Ντιλικινά!

Οι Γάλλοι δεν κοίταξαν ποτέ ξανά πίσω τους, φτάνοντας σε μια μεγαλειώδη νίκη-πρόκριση και κλείνοντας ραντεβού με τους Αργεντινούς στον ημιτελικό της Παρασκευής (13/9, 15:00).

Κορυφαίοι των νικητών ο MVP Γκομπέρ (21π., 16ρ.) και οι Φουρνιέ (21π.), Ντε Κολό (18π.) , ενώ από τις ΗΠΑ πάλευε σχεδόν μόνος του ο Μίτσελ (29π. χωρίς να σκοράρει στο τελευταίο δεκάλεπτο)!

Τα δεκάλεπτα (ΗΠΑ-Γαλλία): 18-18, 39-45, 66-63, 79-89