Καμπάτσο

Σε έναν εκπληκτικό προημιτελικό που έλαβε χώρα στην πόλη Ντονγκουάν της Κίνας, η πυραυλοκίνητη και αήττητη Αργεντινή (6-0) των Καμπάτσο-Σκόλα έκανε την υπέρβαση και νίκησε με 97-87 τη Σερβία, η οποία θα αρκεστεί στις θέσεις 5-8, αν και ήταν το Νο1 φαβορί για την κατάκτηση του Παγκοσμίου Κυπέλλου!

Η Αργεντινή θα παίξει στον ημιτελικό της Παρασκευής (13/9) με το νικητή του ΗΠΑ-Γαλλία (11/9, 14:00). Η Σερβία θα αγωνιστεί για τις θέσεις 5-8 με τον ηττημένο του ίδιου αγώνα.

Συγκλόνισε ο Βασίλιε Μίτσιτς, ο οποίος αγωνίστηκε κανονικά, μια μέρα μετά το θάνατο της μητέρας του, αν και έδειξε σαφώς επηρεασμένος.

Με ηγέτες τους Λουίς Σκόλα (20π.), Φακούντο Καμπάτσο (18π., 12ασ.), η Αργεντινή ξεκίνησε πολύ δυνατά το παιχνίδι, προηγήθηκε με 12-4, όμως οι Σέρβοι ισορρόπησαν και μείωσαν σε 25-23 στο δεκάλεπτο.

Το βαρύ σχήμα με το οποίο ξεκίνησαν τον αγώνα οι Σέρβοι (Γιόκιτς-Ραντούλιτσα) ευνόησε τους Αργεντινούς να τρέξουν, όμως ο Σάσα Τζόρτζεβιτς διόρθωσε γρήγορα την κατάσταση.

Δείτε μια μαγική ασίστ του Καμπάτσο και μια τρομερή τάπα του Λούτσιτς:

Στη δεύτερη περίοδο ανέλαβαν δράση οι Λούκα Βιλντόζα, Πατρίσιο Γκαρίνο, Γκάμπριελ Ντεκ και η Αργεντινή έχτισε ξανά διαφορά 8 πόντων, όμως οι “πλάβι” έμεναν κοντά με τους Νίκολα Γιόκιτς και Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς (54-49).

Μπογκντάνοβιτς

Η εκπληκτική και… πυραυλοκίνητη ομάδα του Ερνάντεζ εξακολουθούσε να διατηρεί ένα μικρό προβάδισμα στην τρίτη περίοδο, αφού έβγαινε ο… μαέστρος Καμπάτσο και έμπαιναν οι… δαιμόνιοι Βιλντόζα, Λαπροβίτολα! Οι Σέρβοι μείωσαν στον πόντο (68-67) στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου με βοήθειες από τους Μπιέλιτσα και Λούτσιτς.

Το τελευταίο δεκάλεπτο αναμενόταν συναρπαστικό. Ο Γκούντουριτς με τρίποντο έδωσε προβάδισμα μετά από αρκετή ώρα στους “πλάβι” (68-70), όμως οι Αργεντινοί απάντησαν άμεσα με Γκαρίνο, Καμπάτσο, Σκόλα για το πρώτο διψήφιο προβάδισμα +11 (87-76 στο 37′) και έφτασαν σε μια τεράστια νίκη-πρόκριση στα ημιτελικά.