Μίντλετον

Οι Αμερικανοί, μετά τις δύο συνεχόμενες ήττες από Γαλλία και Σερβία, λύγισαν με 87-74 τους μαχητικούς Πολωνούς, κατέλαβαν την 7η θέση και έκλεισαν με μια νίκη γοήτρου το πιο αποτυχημένο Παγκόσμιο Κύπελλο της ιστορίας τους!

Η χειρότερη θέση που είχε καταλάβει μέχρι σήμερα η Team USA σε Παγκόσμιο Κύπελλο ήταν η 6η στην Ινδιανάπολη, το 2002.

Για πρώτη φορά οι απογοητευτικές ΗΠΑ των πολλών απουσιών δεν πέτυχαν ούτε μία κατοστάρα σε μεγάλη διοργάνωση (από το 1992 που συμμετέχουν NBAers), ενώ παράλληλα είχαν το μικρότερο μέσο όρο πόντων!

O Γκρεγκ Πόποβιτς είχε στη διάθεσή του μόλις 9 παίκτες, αφού απουσίασαν λόγω τραυματισμού οι τρεις παίκτες των Μπόστον Σέλτικς, Κέμπα Γουόκερ, Μάρκους Σμαρτ και Τζέισον Τέιτουμ!

Το “Wukesong Sport Center” στο Πεκίνο είχε σήμερα (14/9) μεγαλύτερη πληρότητα σε σχέση με τους σπουδαίους ημιτελικούς της Παρασκευής (13/9), λόγω της παρουσίας των Αμερικανών NBAers, δείγμα και αυτό του ότι οι Κινέζοι δεν μπορούν να ξεχωρίσουν τα σημαντικά από τα αδιάφορα ματς στο μπάσκετ…

Βαζίνσκι

Το παιχνίδι ήταν όπως αναμενόταν… άνευρο, με πολύ χαλαρές άμυνες. Οι Πολωνοί πέτυχαν το πρώτο καλάθι του αγώνα (0-2), όμως οι Αμερικανοί παίζοντας ελεύθερα και χωρίς άγχος ξέφυγαν με 28-14 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, με τον Πόποβιτς να έχει χρησιμοποιήσει ήδη και τους 9 διαθέσιμους παίκτες του!

Όμορφες φάσεις από Τέρνερ και Πονίτκα:

Η Team USA έπαιξε άμυνα ζώνης σχεδόν σε όλο το πρώτο εικοσάλεπτο, αφού οι Πολωνοί, οι οποίοι χρησιμοποίησαν και τους 12 παίκτες τους από το πρώτο ημίχρονο, ξεκίνησαν τον αγώνα με 0/13 τρίποντα και είχαν 1/15 στο ημίχρονο (σκορ 47-30), την ώρα που οι Αμερικανοί μετρούσαν 8/13!

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Πολωνοί ανέκαμψαν και μπήκαν στο παιχνίδι μειώνοντας τρεις φορές μέχρι τους 7 πόντους (54-47, 65-58, 70-63), όμως δεν μπόρεσαν να απειλήσουν περισσότερο τους Αμερικανούς και να τους αναγκάσουν σε τρίτη συνεχόμενη ήττα!

Κορυφαίοι των νικητών ήταν οι Μίτσελ (16π., 10ασ.), Χάρις (14π.), Μίντλετον (13π., 6ρ., 6ασ.), Γουάιτ (12π., 7ασ.), ενώ από τους ηττημένους, οι οποίοι γνώρισαν μια τιμητική ήττα, ξεχώρισαν ο Πονίτκα (18π., 7ρ.), Βαζίνσκι (17π.) και Σλότερ (15π.)

Τα δεκάλεπτα (ΗΠΑ-Πολωνία): 28-14, 47-30, 63-55, 87-74