Η Σερβία επιβεβαίωσε την ανωτερότητά της κερδίζοντας στο ντέρμπι κορυφής την Ιταλία με 92-77 και πάει πλέον με 3-0 νίκες στον όμιλο της Β’ φάσης, όπου θα παίξει με την Ισπανία και το Πουέρτο Ρίκο.

Με περισσότερο ταλέντο, μεγαλύτερα κορμιά και κυρίως, πολύ μεγαλύτερο βάθος στον πάγκο, οι Σέρβοι έφτασαν δίχως πρόβλημα στη νίκη, όσο κι αν προσπάθησαν οι Ιταλοί να τους κοντράρουν.

Με κορυφαίο τον Μπογκντάνοβιτς, τρομερό κυρίως δημιουργό τον Μπιέλιτσα που έκανε τρομερή δουλειά στο παρκέ, ανίκητο τον Γιόκιτς και τον Ραντούλιτσα να προκαλεί μεγάλα προβλήματα φθείροντας τον αντίπαλο, αφού σκόραρε μόνο με βολές, η ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς, συνέχισε την επιβλητική της παρουσία.

Η εξέλιξη του αγώνα

Ο Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς ξεκίνησε ζεστός με 3/3 τρίποντα στο πεντάλεπτο κι οι Σέρβοι άρχισαν να οδηγούν “την κούρσα” αλλά οι Ιταλοί αποδείχθηκεαν ανταγωνιστικοί και κράτησαν την επαφή.

Η τετράδα Μπελινέλι, Γκαλινάρι, Τζεντίλε, Χάκετ σκόραρε τους 23 πόντους της ομάδας τους στην α’ περίοδο όπου βρισκόταν κοντά στο σκορ, 28-23.

Οι Σέρβοι είχαν 14 από τους 28 πόντους από την τριάδα ψηλών τους, Γιόκιτς, Μαριάνοβιτς, Μιλουτίνοβ.

Ο Τζεντίλε μείωσε με τρίποντο στο καλάθι (29-31) ωστόσο με 3/4 τρίποντα η  Σερβία απάντησε κι έφτασε στο +10, 44-34.

Το ημίχρονο έληξε με 50-42, με χορταστικό θέαμα αλλά με την αίσθηση ότι η Σερβία είχε χάσει πολλές δεύτερες επιθέσεις.

Αθόρυβη ήταν δουλειά, από τον Νεμάνια Μπιέλιτσα με 7 ασίστ, 5 ριμπάουντ, μολονότι δίχως πόντο.

Ο Ντανίλο Γκαλινάρι πέτυχε τους πρώτους 11 πόντους της Ιταλίας στη Β΄περίοδο για να μειώσει σε 53-55 με 6:28 για τη Γ’ περίοδο, ωστόσο σε εκείνο το σημείο άλλαξε τελείως η εικόνα του αγώνα. Η Σερβία ανέβασε την άμυνά της, επιτέθηκε μέσα στη ρακέτα και οι Ιταλοί έμειναν με μόλις τέσσερις πόντους σε 6,5 λεπτά.

Η Σερβία εκτέλεσε 16 βολές σε αυτή την περίοδο, σε ένα ματς όπου οι διαιτητές σφύριζαν τα πάντα από ένα σημείο κι έπειτα.

Με τον Μποκγντάνοβιτς, η ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς έφυγε με 13 πόντους, 70-57 με δέκα λεπτά για το τέλος.

Η Ιταλία έχασε τελείως την επαφή με το σκορ στην τελευταία περίοδο, ο Μάρκο Μπελινέλι έπαιξε λίγο κι όταν επέστρεψε είχαν όλα κριθεί κι η διαφορά ξεπέρασε τους 20 πόντους όταν κι ο Μποκγντάνοβιτς  έφτασε στους 31 προσωπικούς, με τρίποντο για το 90-67.

Το τελικό 92-77 μοιάζει με τιμητικό για την Ιταλία που μείωσε στο φινάλε κι έπειτα μια σχετική ένταση:

Ο Γιόκιτς χρεώθηκε αντιαθλητικό, επειδή έσπρωξε τον Ντάνιελ Χάκετ που πρώτα του είχε χτυπήσει δύο φορές τα χέρια όταν βρέθηκε να τον μαρκάρει στη ρακέτα κι άργησε να του σφυριχτεί το φάουλ, με αποτέλεσμα να εκνευριστεί ο Σέρβος.